Mołdawia wprowadza nowy system etykietowania i sortowania owoców i warzyw

Mołdawia
Świeże owoce i warzywa sprzedawane w mołdawskich sklepach będą sortowane według odmian i rozmiarów i będą opatrzone etykietami. Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (ANSA) będzie odpowiedzialna za monitorowanie ich zgodności z nowymi standardami jakości. Ta sama instytucja będzie oferować handlowcom bezpłatne certyfikaty jakości na papierze lub w formie elektronicznej.

Kontrole będą egzekwowane na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego, aż do ostatecznego konsumenta i będą miały zastosowanie zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

– Obecnie owoce i warzywa wprowadzone do łańcucha żywnościowego nie są etykietowane, sortowane ani kalibrowane zgodnie z wymogami jakości, a ich cena jest standardowa, co jest niekorzystne dla konsumentów –  wyjaśnia przedstawiciel rządu.

ANSA stworzy również bazę danych podmiotów gospodarczych zaangażowanych w produkcję i sprzedaż świeżych owoców i warzyw.

Według autorów projektu, po uruchomieniu tego systemu kontroli Mołdawia mogłaby zwrócić się do Komisji Europejskiej o włączenie jej do wykazu państw trzecich, których kontrola zgodności z określonymi normami handlowymi została uznana za równoważną z wymogami UE.

Projekt rozporządzenia dostosuje ustawodawstwo krajowe do przepisów i praktyk UE, zapewniając skuteczne ramy prawne w celu poprawy jakości świeżych owoców i warzyw, ograniczenia przywozu, zwiększenia eksportu i ochrony praw konsumentów.
 
Źródło: Freshplaza

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł6,27 mld zł zaliczek dopłat na kontach rolników
Następny artykułUkraina zwiększa eksport warzyw z „zestawu barszczowego”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.