Mołdawianie zmieniają ogrodnictwo

ceny warzyw
W Mołdawii jest spore zainteresowanie unowocześnianiem produkcji ogrodniczej. Wysokość kwoty, o jaką aplikowano w ubiegłym roku dwukrotnie przekracza przyznane przez państwowe agendy subwencje.

Warzywnicy złożyli wnioski o pomoc w wysokości 11,3 mln lei. Otrzymali 5,6 mln lei, co pozwoliło na inwestycje na 114 hektarach upraw pod osłonami oraz 46,4 hektarach odkrytego gruntu. Sadownicy złożyli wniosków na 65,2 mln lei deklarując chęć założenia 2976 hektarów upraw. Najwięcej (347 gospodarstw) było chętnych na założenie plantacji orzechów włoskich (1262 ha), jabłoniami było zainteresowanych 159 sadowników planujących razem 521 ha sadów, niewiele niższe (117 gospodarstw, 448 ha) było zainteresowanie śliwami.

Złożono też 289 wniosków na kwotę 41,5 mln lei o pomoc w zakładaniu czy unowocześnianiu winnic (1069,7 ha). Plantacje jagodowych wspomożone przez państwo będą miały powierzchnię 169 ha (najwięcej – truskawka, 135 ha).

Przyznano także środki na karczowanie starych sadów i innych upraw wieloletnich w kwocie 33,9 mln lei, co pozwoli na usunięcie prawie 3 tys. ha starych sadów i plantacji oraz 4,6 tys. ha starych winnic.

za: agrobiznes.md

PG

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułESKIMOS S.A. przekazuje raport za IV kwartał 2018r.
Następny artykułJak promuje się włoskie jabłka wśród konsumentów w Belgii i Holandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.