Nie ma potrzeby zmian

Nie ma obecnie potrzeby zmian przepisów podatkowych dot. rolników - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Należy natomiast wspierać system zachęt, by rolnicy odchodzili od podatku rolnego - dodał.
„W naszej opinii nie ma w tym momencie potrzeby zmian (przepisów – PAP) podatkowych dotyczących rolników. Bardzo duża część gospodarstw rolnych, tych dochodowych, tych, które wchodzą w dużą produkcję i sprzedaż, staje się przedsiębiorstwami. I to jest naturalny proces, który trzeba wspomagać i tym jesteśmy bardzo zainteresowani” – podkreślił szef resortu pracy.
 
Kosiniak-Kamysz zauważył, że należy w większym stopniu wykorzystać system zachęt motywujący rolników do odejścia od podatku rolnego. „Ta droga przez zachęty, przez tworzenie dobrego ustawodawstwa dla rodziny, zwiększającego możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych, czy z (…) ulg podatkowych, jest drogą dobrą” – powiedział. „Myślę, że ona spowoduje też, że duża rzesza będzie z tego korzystać” – dodał.
 
Projekt zmian podatkowych ministerstwa finansów zakładał, że obecny podatek rolny zastąpiłyby dwa rozwiązania – adresowane do mniej i bardziej zamożnych rolników. Ci, których przychody nie przekraczałyby 100 tys. zł w roku gospodarczym (od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego), byliby zwolnieni z podatku dochodowego. Płaciliby natomiast podatek od nieruchomości rolnych w wysokości 185 zł od tzw. hektara przeliczeniowego (umowna jednostka powierzchni gruntu, która umożliwia porównywanie gleb różnych klas). To stawka niższa o 65 gr niż obecnie płacona stawka podatku rolnego. Użytki rolne niewchodzące w skład gospodarstwa rolnego opodatkowane byłyby stawką 370 zł za hektar. Na potrzeby rozliczenia rolnicy musieliby rejestrować swoje przychody.
 
Rolnicy, których przychody przekraczałyby 100 tys. zł płaciliby podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Resort finansów przewiduje możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z limitem przychodów w wysokości 150 tys. euro z poprzedniego roku i stawką w wysokości 4 proc.
 
Minister rolnictwa Marek Sawicki w listopadzie mówił, że na razie prace nad projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym dla rolników nie są prowadzone i nie będzie ich do końca obecnej kadencji Sejmu.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSynthos zajmie się produkcją środków ochrony roślin
Następny artykułPodjęliśmy działania ws. kontroli polskiej żywności w Czechach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.