Od poniedziałku IV Europejskie Forum Młodych Rolników

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 będzie głównym tematem rozmów podczas IV Europejskiego Forum Młodych Rolników. Rozpocznie się ono w poniedziałek w Słoku k. Bełchatowa (Łódzkie).

Trzydniowe Forum, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Łodzi skierowane jest do rolników z Polski oraz innych krajów Europy i ma na celu umożliwienie im wymiany doświadczeń i nawiązanie kontaktów branżowych.

Zaplanowano prelekcje, wykłady i panele, podczas których rolnicy oraz samorządowcy dyskutować będą o wyzwaniach stojących przed rolnictwem w kontekście nowej polityki rolnej w następnym okresie programowania Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

Jak podkreślają organizatorzy, Wspólna Polityka Rolna jest jedyną w całej Unii, która tak mocno łączy ze sobą sferę ekonomiczną i społeczną oraz wpływa na funkcjonowanie nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich. – Poprzednie edycje pokazały, że Forum otworzyło przed młodymi rolnikami nowe możliwości zdobycia cennej wiedzy, przydatnej w ich codziennej pracy zawodowej i były płaszczyzną wymiany doświadczeń i dobrych praktyk – uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Spotkanie zainauguruje wykład przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020. W trakcie Forum zaplanowano także warsztaty na temat m.in. sprzedaży bezpośredniej i płatności bezpośrednich, organizacji rynków owoców i warzyw oraz akwakulturze (czyli m.in. hodowli ryb), która ma być szansą na rozwój obszarów wiejskich.
 
Organizatorzy spodziewają się, że w Forum weźmie udział ok. 300 osób, w tym ponad 100 młodych rolników z regionu łódzkiego. Patronat honorowy na imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jednym z patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa. Forum zakończy się w środę.

Województwo łódzkie zamieszkuje ponad 2,5 mln ludzi, z czego niemal 36 proc. to mieszkańcy wsi. Na ogólną powierzchnię gruntów w regionie, która wynosi 1,8 mln ha, aż 1,1 mln ha to użytki rolne.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzkolenia dla rolników nt. zanieczyszczeń wód
Następny artykułDoing Business 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.