Doing Business 2013

Polska została wyróżniona w najnowszej edycji raportu Banku Światowego Doing Business jako państwo, które poczyniło w ciągu ostatniego roku największe postępy w ułatwianiu prowadzenia biznesu. Nasz kraj zapewnił sobie tę pozycję dzięki reformom w zakresie rejestrowania nieruchomości, płacenia podatków, egzekwowania umów oraz rozwiązań upadłościowych – wynika z badania, w którym porównywano rozwiązania prawne w 185 państwach.Polska okazała się także liderem wśród państw członkowskich UE (z wyłączeniem Malty, Luksemburga i Cypru, które BŚ włączył do badania Doing Business nieco później niż inne państwa), jeśli chodzi o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej od 2005 roku.
W tym rankingu BŚ porównuje stopień, w jakim dany kraj w okresie 2005-2012 zmniejszył swój dystans do tzw. granicy, czyli najlepszego wyniku osiągniętego przez jakąkolwiek gospodarkę w danej kategorii analizowanej w Doing Business. I tak, Polska zmniejszyła dystans na przestrzeni ostatnich siedmiu lat o 12,3 pkt proc., podczas gdy państwa, które uplasowały się na kolejnych miejscach, Czechy, Słowacja i Portugalia, zmniejszyły go odpowiednio o 9,8 pkt proc., 9,5 pkt proc. i 9,0 pkt proc.
W rezultacie zmian Polska awansowała w tegorocznym ogólnym rankingu Doing Business o siedem oczek, na 55 miejsce. 
Choć sukces Polski w najnowszym rankingu BŚ został odnotowany przez ekonomistów, wielu z nich podkreśla, że w polskim prawie jest wciąż sporo obszarów, które wymagają poprawy.
Jednym z nich są procedury zakładania firmy: w szczegółowym rankingu BŚ oceniającym stopień skomplikowania tego procesu Polska zajęła dalekie 124. miejsce – zauważają ekonomiści Erste Group w raporcie z 25 października. „Podczas gdy założenie firmy w Nowej Zelandii obejmuje jedną procedurę i zajmuje jeden dzień, w Polsce wymaga to sześciu procedur i trwa trzydzieści dwa dni” – czytamy w raporcie Erste Group. „Wiele można jeszcze poprawić w zakresie uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz dostępu do elektryczności, w których to kategoriach Polska zajęła jeszcze dalszą pozycję w rankingu” – napisała Katarzyna Rzentarzewska z Erste.
Procedury rejestracji mienia, egzekwowania kontraktów oraz złożoność systemy podatkowego, zostały z kolei wymienione jako słabości Polski w badaniu warunków na rynkach fuzji i przejęć w poszczególnych krajach M&A Maturity Index 2012, opublikowanym przez Ernst&Young pod koniec września. „Pomimo tych czynników negatywnych, Polska dostała silne oceny za stabilność polityczną (84 proc.) i kontrolowanie korupcji (70 proc.)” – napisał w badaniu ekonomista E&Y Vladislav Severa. Polska zajęła w tegorocznym rankingu M&A Maturity Index 30. miejsce na 148 krajów objętych badaniem.
Za: inwestor.msp.gov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd poniedziałku IV Europejskie Forum Młodych Rolników
Następny artykułNowy produkt na unijnej liście nazw chronionych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.