765×100 – interpoma

Odstrzał dzików – Komisja Europejska popiera decyzje polskiego rządu

Flaga Unii Europejskiej
​Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania - poinformowało na swojej stronie radio RMF FM.

To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów” – powiedział radiu przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerówalarmuje jeden z urzędników KE w rozmowie z radiem RMF FM. A to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE (Polska jest jednym z ważnych producentów). Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii – podaje radio.

Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia). Przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie “długoterminowego zarządzania populacją dzików”. W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach “w sposób niekontrolowany” i jest istotną przyczyną “rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF”. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest “odpowiedni odstrzał dzików”.

Źródło: RMF FM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię