Pakistański rynek jabłek

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez USDA, w sezonie 2012/2013 w Pakistanie zbiory jabłek zamknęły się wynikiem 555,0 tys. ton, co pozwoliło temu krajowi na znalezienie miejsca na światowej liście 25 największych producentów tych owoców.
Jabłka uprawiane są na łącznym obszarze 110,0 tys. ha. W roku 2013 łączny import jabłek wyniósł nieco ponad 14,0 tys. ton – to sporo więcej wobec danych sprzed 10 lat, kiedy to sprowadzano około 2,5tys. ton jabłek. Jabłka to niezwykle popularny owoc w tym bardzo ludnym kraju – przypomnijmy populacja Pakistanu to około 188,0 mln ludzi, a średnio na 1 Pakistańczyka przypada około 3,0 kg zebranych jabłek. Oprócz znanych i popularnych również w Europie odmian jak 'Golden' czy 'Red Delicious' w Pakistanie najchętniej spożywane są owoce odmiany'Kala Kulu', 'Kaja', 'Gacha' i 'Amri'.

W przypadku importowanych owoców największe ilości pochodzą z Nowej Zelandii – tu głównie odmiana 'Royal Gala' czy z Iranu i Chin. Eksport jabłek nie istnieje praktycznie w ogóle – w omawianym okresie 2013 roku wysłano jedynie 1,5 tys. ton jabłek – choć to i tak spory wzrost wobec danych z 2003 roku, kiedy ta wysyłka wynosiła jedynie 139 ton. 

Źródło: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpadek eksportu ukraińskich orzechów włoskich
Następny artykułKomunikat (9. z 7.04.2015) – ochrona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.