Porozumienie w sprawie prawa o klimacie UE

fot. Pixabay
Europejskie prawo o klimacie jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dziesięcioleciach.

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze popierają cele porozumienia w zakresie redukcji netto emisji gazów cieplarnianych. Copa-Cogeca uważa, że inicjatywa dotycząca uprawy sprzyjającej pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę jest kluczowym elementem umożliwiającym sekwestrację dwutlenku węgla w ramach systemu opartych na rynku kredytów węglowych.

Ze względu na fakt, że skutki zmian klimatu są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolnym i odbijają się na źródłach utrzymania rolników, Copa-Cogeca uważa za słuszne, że w prawie położono nacisk na dostosowywanie się do nich.

Również leśnictwo odegra ważną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu i dostosowywaniu się do nich. Lasy objęte aktywną gospodarką są niezmiernie ważne dla zastępowania materiałów i energii pochodzenia kopalnego i magazynowania dwutlenku węgla w produktach z pozyskanego drewna. Promowanie traktowania lasów wyłącznie jako pochłaniaczy dwutlenku węgla nie jest odpowiednim środkiem walki ze zmianami klimatu. Ta strategia jest bardzo ryzykowna. Trzeba więc wziąć pod uwagę cały cykl życia i liczne usługi ekologiczne i społeczno-gospodarcze, które świadczą europejskie lasy.

Wstępne porozumienie może stać się podatnym gruntem dla uczciwej współpracy sektorowej, w którą będą mogły zaangażować się wszystkie sektory i metody produkcji. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze są gotowe podjąć wysiłki w tym zakresie, równocześnie dbając o bezpieczeństwo żywnościowe zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. (b) porozumienia paryskiego.

Zdaniem Copa-Cogeca przyszły pakiet „Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc.” i przegląd unijnych przepisów w zakresie klimatu stanowią okazję do stworzenia sprzyjających ram politycznych.

źródło: Copa-Cogeca

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMikroorganizmy ograniczające rozwój chorób odglebowych w uprawie pomidora
Następny artykułPamiętajmy o pszczołach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.