Praca w ogrodzie leczy bolączki chorych i ubogich

Charytatywna organizacja Dzieła Miłosierdzia zawarła z kilkoma portugalskimi miastami umowę na bezpłatny wynajem ogródków działkowych. Na ich gruntach będą hodować warzywa i owoce chorzy z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby żyjące na skraju ubóstwa.

W tym roku Dzieła Miłosierdzia otrzymają w dzierżawę tereny miejskie, na których powstanie blisko 300 ogródków działkowych. Jeden z największych ogrodów zlokalizowany zostanie w sąsiedztwie miejskiego Centrum Psychiatrii w Porto. Zanim pojawią się na nim pierwsi działkowcy inicjatorzy niecodziennej akcji będą musieli zainwestować ponad 250 tys. euro w rewitalizację terenu oraz przygotowanie gruntów pod uprawę roślin.
 
– Zlokalizowane przy Centrum Psychiatrii w Porto obszary rolne to największy teren uprawny, na którym pracować się będą osoby chore psychicznie w Portugalii. Praca fizyczna na grządkach ma być dla nich zarówno elementem terapii, jak i częścią programu rehabilitacyjnego – poinformował Antonio Tavares, dyrektor Dzieł Miłosierdzia w Porto.
 
Przedstawiciel organizacji charytatywnej przyznał, że udostępnione pacjentom tereny miejskie służyć będą również okolicznym mieszkańcom, którzy żyją na skraju ubóstwa. Podobnie jak podopieczni zakładów psychiatrycznych będą oni mogli tam bezpłatnie uprawiać przypisaną im część działki.
 
Obszary rolne, na których chorzy psychicznie oraz ubodzy będą mogli uprawiać warzywa i owoce mają udostępnić również miasta Espinho, Gondomar, Vila do Conde, Povoa de Varzim, Maia, Valongo oraz Matosinhos. – Projekt ten wydaje nam się na tyle perspektywiczny, że zamierzamy poszukiwać partnerów instytucjonalnych do finansowania jego rozwoju – dodał przedstawiciel organizacji dzierżawiącej już blisko 5 hektarów terenów uprawnych w portugalskich miastach.
 
W Portugalii od kilku lat przybywa ogródków komunalnych i coraz więcej gmin udostępnia mieszkańcom swoje tereny pod uprawę warzyw. Pasjonaci rolnictwa mogą już bezpłatnie uprawiać działki miejskie m.in. w Lizbonie, Torres Vedras, Ericeirze, Ponte de Lima oraz w Loures.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowy nabytek T.B. Fruit
Następny artykułGospodarstwa Demonstracyjne będą promować nowe technologie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.