Problematyka genetycznej bioróżnorodności

W dniach 27-29 października w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach naukowcy z nawet tych najbardziej odległych części świata spotkali się na konferencji naukowej nad zastosowaniem zasobów genowych roślin sadowniczych dla poprawy jakości owoców (oryginalny tytuł konferencji "Using Genetic Biodiversity to Increase the Quality of Organically Grown Fruits”).

Konferencja o tej tematyce ma miejsce w Skierniewicach już po raz drugi. Pierwsze spotkanie w 2004 r. odbywało się ramach prowadzonego przez ówczesny ISiK projektu PomoFruit. Przed dziewięciu laty do Skierniewic przyjechali prelegenci i naukowcy z 20 krajów europejskich.

Tegoroczne spotkanie podsumowuje natomiast 5-letni Program Wieloletni prowadzony w IO „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej w celu zapewnienia wysokiej jakości biologicznej i odżywczej produktów ogrodniczych oraz zachowania bioróżnorodności środowiska i ochrony jego zasobów” (Zadanie 7.1 Ochrona różnorodności biologicznej roślin sadowniczych, i ozdobnych dla zrównoważonego rolnictwa) finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak podkreślała współorganizatorka spotkania dr Elżbieta Rozpara z Zakładu Odmianoznawstwa i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych, zachowanie bioróżnorodności genetycznej jest bardzo ważne dla przyszłości nauki, gdyż zachowanie zasobów genowych jest niezwykle istotne dla jakości pracy kolejnych pokoleń naukowców. Zasoby genowe zgromadzone w różnych ośrodkach naukowych są obecnie wykorzystywane m. in. w hodowli odmian odpornych na atak ze strony patogenów. Prelegentka podkreśliła istotność wymiany zasobów genowych pomiędzy jednostkami naukowymi w kraju i zagranicą.

Organizowana w IO konferencja jest nie tylko okazją do zapoznania się z tematyką badań prowadzonych w ośrodkach naukowych, ale także sposobnością do wymiany kontaktów, doświadczeń i poglądów pomiędzy badaczami.

Wystawa starych odmian jabłoni

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPisz na … Ministerstwo
Następny artykułANR wpłaciła 250 mln zł do państwowej kasy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.