Prywatne laboratoria

W sierpniu 2018 r. ukraińska Rada Najwyższa przyjęła zmiany do ustawy o kwarantannie roślin, które wejdą w życie 2 lutego 2019 roku. Zmiany te zezwalają na korzystanie z prywatnych laboratoriów fitosanitarnych do pobierania próbek towarów i analiz wyłącznie do celów wywozu.
Analizy obejmują: identyfikację odmian, badanie obecności szkodliwych substancji czy organizmów oraz statusu, ilości i stadium rozwoju tych organizmów. 
We wcześniejszej wersji ustawy o kwarantannie roślin tylko państwowe laboratoria były upoważnione do badania towarów pochodzenia roślinnego przeznaczonych na eksport.
W celu przeprowadzenia analizy fitosanitarnej prywatne laboratorium powinno być akredytowane zgodnie z międzynarodowymi/krajowymi normami w dziedzinie analizy fitosanitarnej roślin i produktów pochodzenia roślinnego, w tym co do stosowanych metod diagnostyki organizmów szkodliwych.
Wyniki badań laboratoryjnych służą jako informacje ogólne dla państwowego inspektora fitosanitarnego do wydania lub odmowy wydania świadectwa fitosanitarnego dla przesyłki towarowej.
Wykazy akredytowanych laboratoriów i wydanych świadectw fitosanitarnych będą dostępne na stronie internetowej Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Ukrainy. 
za: kurkul.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomoc suszowa
Następny artykułDobry rok dla tureckich brzoskwiń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.