Cena ziemniaków na Ukrainie – prognozy na 2020

ziemniaki
W przyszłym roku ceny ziemniaków na rynkach hurtowych mogą spaść do krytycznie niskich cen. Ich producenci wyrażają najgorsze prognozy - do półtora hrywien za jeden kilogram.

W tym roku, w okresie zbiorów, cena jednego kilograma ziemniaków osiągnęła 12 hrywien. Brakowało go, ponieważ nie sprzedawała go większość gospodarstw domowych – nienormalna susza jest uważana za główną przyczynę słabych zbiorów. Na rynek ukraiński weszły ziemniaki zagraniczne. Białorusini i Rosjanie są najbardziej zadowoleni z nieudanych ukraińskich zbiorów. W przyszłym roku Białorusini zamierzają poważnie zwiększyć areał uprawy. Oczywiste jest, że pod pozorem produkcji z Białorusi wjeżdżać będą na Ukrainę, także ziemniaki z Rosji.

Dla większości rolników ziemniaki nie są główną uprawą, są uprawiane przez tych, którzy mają odpowiedni sprzęt i technologię. Jednak według producentów krajowe ziemniaki nie konkurują jakością z tym samym białoruskim lub rosyjskim.

Ze względu na import od sąsiadów eksperci przewidują w przyszłym roku załamanie cen ziemniaków – do półtora hrywny za kilogram. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do jeszcze większej redukcji zbiorów na Ukrainie i taniego importu.

Piotr Grel
za: kurkul.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMelitopol Cherry – chronione oznaczenie geograficzne
Następny artykułRosja: zwrot połowy kosztów prądu dla szklarni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.