Rekordowo gorący koniec września

Lato na początku jesieni? Nadchodzący tydzień będzie nie tylko bardzo ciepły i gorący, lecz również upalny. Koniec września będzie jednym z najcieplejszych w historii, a w dodatku bardzo słoneczny.

W tym roku mamy szansę na najcieplejsze babie lato od kiedy tylko prowadzi się w Polsce pomiary meteorologiczne. Wszystko przez wyższe niż zazwyczaj temperatury panujące na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. To stamtąd zawsze napływa do nas ciepłe powietrze podczas panowania pogodnego wyżu znad wschodniej Europy, będącego zwiastunem babiego lata.
 
Temperatury zazwyczaj między końcem września a początkiem października sięgają w cieniu 15-20 stopni, ale zdarzają się wyjątki. W Małopolsce w październiku 2006 i 2009 roku termometry wskazały nawet 26 stopni. Tym razem będzie jeszcze goręcej.
 
Przegląd prognozy tygodniowej zacznijmy jednak od poniedziałku (24.09), który przyniesie przelotne, niewielkie opady deszczu tylko na krańcu północno-zachodnim. W pozostałych regionach kraju będzie słonecznie. Temperatura sięgnie po południu od 12-14 stopni na Pomorzu przez 15-17 stopni w północnej połowie kraju do 19-23 stopni na południu.
 
We wtorek (25.09) pokropić może dla odmiany na południu i południowym wschodzie. Będzie to przed ostatni mokry dzień w tym tygodniu. Temperatura będzie wyrównana i wyniesie od 19 do 21 stopni.
 
Od środy (26.09) do soboty (29.06) bez opadów i mnóstwo słońca, chwilami niebo będzie zupełnie wolne od chmur i błękitne. Temperatura dzięki temu każdego następnego dnia będzie coraz to wyższa.
 
W środę (26.09) odnotujemy w cieniu od 22 do 24 stopni, a w czwartek (27.09) od 22-24 stopni na północy i zachodzie do 25-27 stopni na wschodzie i południu kraju. W piątek (28.09) gorąc stanie się poważny, ponieważ temperatura w cieniu w województwach południowych może miejscami przekroczyć 30 stopni.
 
W pozostałych regionach południowej, południowo-wschodniej i centralnej Polski będzie od 28 do 29 stopni, a na zachodzie i północy od 23 do 25 stopni.
 
Najgoręcej będzie w sobotę (29.09), która ma szansę stać się jednym z najgorętszych, jeśli nie absolutnie najgorętszym dniem końca września w historii polskiej meteorologii. W całym kraju przynajmniej 25 stopni, a na południu, wschodzie i w centrum od 29 do 32 stopni.
 
Wyjątkowo ciepło będzie nie tylko popołudniami, lecz również nocami i o porankach, ponieważ w centrum i na południu temperatura nie będzie spadać poniżej 17 stopni, zupełnie jak w środku lata. Zmiana pogody przyjdzie w niedzielę (30.09), kiedy z zachodu na wschód zacznie przechodzić front atmosferyczny niosący opady i ochłodzenie.
 
Nie ma jednak wątpliwości, że wyjątkowo ciepło będzie również na początku października, głównie na południu i wschodzie naszego kraju, gdzie temperatura może dochodzić do 28 stopni, co również jest ewenementem w naszym klimacie.
 
Jeśli po minionym lecie wciąż odczuwamy niedosyt słońca i ciepła, to w nadchodzącym tygodniu będziemy mogli się nimi nacieszyć do woli.

Prognoza pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraina podniesie cła?
Następny artykułTrzy kolory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.