Trzy kolory

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect na corocznym zebraniu jej członków ogłosiła 6 lipca w Castel Brando we Włoszech laureatkę konkursu FleuroStar mającego na celu wybranie najbardziej zaskakującej odmiany rośliny balkonowo-rabatowej (wywołującej wśród odbiorców w punktach sprzedaży efekt „wow”).

W tym roku tytuł ten przyznano werbenie ogrodowej (Verbena x hybrida) ‘Lanai® Twisted Red’ (fot. 1) wyhodowanej przez Hara Stemkensa z firmy Syngenta Flowers.

Odmiana ta wyróżnia się niezwykle atrakcyjnymi, trójbarwnymi kwiatami – dwa górne płatki są jasnoczerwone, natomiast pozostałe trzy – biało-różowe (fot. 2). Patrząc na kwiatostan ma się wrażenie, że tworzą go trzy okółki kwiatów różnej barwy. Rośliny charakteryzują się wzniesionym pokrojem na początku uprawy, z czasem ich pędy zaczynają się zwieszać. Jak zapewnia hodowca, same oczyszczają się z przekwitniętych kwiatów.

Werbena ogrodowa ‘Lanai® Twisted Red’ jest niewymagająca w uprawie, ponadto jest wytrzymała na wysoką temperaturę latem. Poleca się ją do nasadzeń zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach (zwłaszcza wiszących).

Zwycięska odmiana pokonała trzy inne konkurentki do tytułu: begonię boliwijską (Begonia boliviensis) ‘Santa Cruz Sunset’ z przedsiębiorstwa Benary, goździk (Dianthus sp.) ‘Pink Kisses’ wyhodowany przez firmę Selecta oraz tunbergię oskrzydloną (Thunbergia alata) ‘Arizona Glow’ z firmy Volmary.

Fot. 2. Atrakcyjne kwiaty tej odmiany przykuwają wzrok

Ilona Sprzączka
Fot. Fleuroselect

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRekordowo gorący koniec września
Następny artykułNiedziela w Bolestraszycach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.