Składka zdrowotna rolników – bez poprawek

Senat nie wprowadził w środę poprawek do przepisów, które zakładają, że w 2015 i 2016 r. za rolników posiadających gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów składkę zdrowotną - tak jak obecnie - zapłaci budżet. 
 
Za nowelizacją ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników – bez poprawek – głosowało 83 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
 
Uchwalone przez Sejm na początku grudnia przepisy nowelizacji ustawy są tożsame z tymi, które obowiązywały w latach 2012-2014.
 
Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci – tak jak wcześniej – budżet państwa (czyli KRUS). Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
 
Składki są opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne.
 
Jak mówił podczas drugiego czytania projektu w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, rozwiązanie jest tymczasowe, do czasu uchwalenia ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie, która obejmowałaby także składki zdrowotne rolników. Zauważył też, że prace nad podatkiem dochodowym w rolnictwie to „trudna materia”, co wynika nie tyle z kalendarza wyborczego, co z różnicy zdań wśród ekspertów, jeśli chodzi o dochodowość w rolnictwie. Wysokość składki zdrowotnej ma zależeć od wysokości podatku.
 
Wyjaśnił, że nie ma obecnie jednego stanowiska rządu. Przyznał, że były różne propozycje wysuwane przez ministerstwo rolnictwa czy przez resort finansów, które „do tej pory jak gdyby nie spotkały się ze sobą”. Dodał, że rząd planuje, że do końca czerwca przyszłego roku powstanie projekt ustawy uzgodniony w rządzie ze wszystkimi zainteresowanymi resortami.
 
Ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników stworzono w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania tych składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie, gdy uchwalano tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; dlatego rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.
 
Przepisy uchwalono w styczniu 2012 r. i początkowo miały obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Z uwagi na przedłużające się prace nad tym podatkiem, trzeba było wydłużyć termin obowiązywania przepisów na kolejne lata.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarzywa na nowy sezon
Następny artykułRozmowy polsko-indyjskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.