Świąteczna tradycja w Skierniewicach

Już tradycją jest, że w drugiej połowie września, na cały weekend, miasto zamienia się w pełny zgiełku, a przede wszystkim wszelkich dóbr, jarmark. Tegoroczne, 38. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw (SŚKOiW) odbyło się 19-20 września.

W sobotę i niedzielę Skierniewice były chyba najczęściej odwiedzanym miastem województwa Łódzkiego. Przybyli goście szukali inspiracji do swoich ogrodów przydomowych i działkowych na wystawie roślin i stoiskach z materiałem roślinnym, brali udział w licznie zorganizowanych imprezach artystycznych (pokazy taneczne, występy artystyczne dla dzieci, program kabaretowy, koncerty BAJM i Ania Wykszkoni), a jeszcze inni delektowali się potrawami z pieczarek przygotowanymi przez kucharzy Stowarzyszenia Grzybów Uprawnych i skierlotką (specjał skierniewicki: szarlotka ze Skierniewic) serwowaną pod budynkiem MOK.
 
Od 1998 r. stałym punktem SŚKOiW są Targi Ogrodnicze odbywające się w hali sportowej OSiR. Można tam zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu firm oferujących środki do produkcji ogrodniczej, a także skorzystać z wiedzy pracowników Instytutu Ogrodnictwa, którzy przed dwa dni udzielają bezpłatnych porad. Dla dzieci organizowane są warsztaty plastyczno-manualne i pokazy florystyczne. Najmłodsi mogą próbować różnego rodzaju miodów i uczyć się o życiu pszczół. Dzieci z zapałem naukowym mogą w skali makro oglądać owady i komórki roślinne pod okiem naukowców z IO.

Inicjatywa organizacji SŚKOiW sięga roku 1977, gdy w programie imprezy znalazły się m. in. liczne konkursy: na najbardziej okazałe owoce i warzywa, na najpiękniejszy bukiet kwiatów, na najbardziej efektowną dekorację kiermaszowego stoiska oraz pojazdu biorącego udział w corso – czytamy na stronach www święta. Oprócz widowiskowej artystyczno – kulturalnej strony Święto posiadało drugą, poważniejszą. W czasie jego trwania odbywały się spotkania naukowe, popularno-naukowe i instruktażowe, przeznaczone głównie dla osób bezpośrednio związanych z produkcją ogrodniczą. Już w 1979 r. – Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw zostało włączone do kalendarza imprez ogólnopolskich.

Z roku na rok program święta jest coraz bogatszy dla zwiedzających. Od k. lat 90. ub.w. na ulicach miasta jest bardzo szeroka oferta małej gastronomii, a na stoiskach nie brakuje wszelkich specjałów: tradycyjnych góralskich serów czy wędlin różnego rodzaju. Pokazują się stoiska z antykami, ręcznie wykonywanymi przedmiotami użytku domowego, dekoracjami i biżuterią. Swoją ofertę prezentują także sponsorzy święta – lokalne firmy działające w różnych branżach.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Więcej zdjęć z wydarzenia w galerii 38. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOdpady z winogron jako biopaliwo
Następny artykułGrupa Azoty kosztem 320 mln zł buduje wytwórnię poliamidu 6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.