Towarzyszą naszej historii

W katalońskiej (Hiszpania) miejscowości Ulldecona rośnie drzewo oliwne mające 1700 lat – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Wydział Leśnictwa i Inżynierii Lądowej Politechniki Madryckiej. Sędziwa oliwka nadal czuje się wyśmienicie – owocuje, z jej oliwek wyciskana jest oliwa. Nie czuje się również osamotniona we współczesnym świecie – w tej samej miejscowości rosną jeszcze trzydzieści cztery takie oliwki.
Drzewa te rosną w pobliżu traktu wytyczonego w rzymskiej wówczas prowincji Hiszpanii na rozkaz cesarza Augusta. Sadzenie oliwek datuje się na rok 314 naszej ery, kiedy rządy sprawował Konstantyn I. W okolicach Ulldecona funkcjonuje zrzeszenie 27 wsi (Territorio del Senia) szczycące się posiadaniem na swoim obszarze około 5 tysięcy zabytkowych drzew oliwnych – ciągle wykorzystywanych gospodarczo. Oczywiście przede wszystkim są zabytkami kultury – to rówieśnice chrześcijaństwa w Europie; właśnie wtedy przyjęła go jako pierwsze państwo Armenia, wkrótce potem Gruzja, a w Rzymie stało się religią państwową, co zapewniło Konstantynowi przydomek „Wielki”.
za: turismeulldecona.com
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Piotrowicach Wielkich o produkcji porzeczki czarnej
Następny artykułCoraz głośniej o Kabardyno-Bałkarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.