Coraz głośniej o Kabardyno-Bałkarii

Ta maleńka (11,5 tys. km2, ok. 0,9 mln ludności) autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej żyje niejako w cieniu większych i niespokojnych krajów północnego Kaukazu. Jeśli już mowa o cieniu, to w jej południowym rogu, przy granicy z gruzińską Górną Swanetią leży (i rzuca na Kabardyno-Bałkarię tenże cień) Elbrus (5642 mnpm) - geografowie kłócą się, czy uznać go za najwyższy szczyt Europy, czy pozostać przy Mount Blanc.
Dla naszej branży najważniejsze jest to, że mieszkańcy tej górskiej republiki stopniowo dokładają do posiadanych w naturze „naj” dokładają nowe, swoje. Stopniowo rośnie w kraju powierzchnia sadów – zwłaszcza jabłoniowych, których owocami jej obywatele zamierzają zaopatrzywać nie tylko swój region, ale także duże miasta Rosji. Najwiekszy projekt przechowalnictwa owoców jest realizowany w przedsiębiorstwie Kabardyno-Bałkarskij Chłodokombinat SA – co roku uruchamiany jest blok chłodni dla jabłek o pojemności 5000 ton. Zamiarowi dojścia do zdolności przechowalniczej 24 tys. ton przeszkadzają ostatnio osłabienie rubla i recesja gospodarcza Rosji – kredytujące przedsięwzięcie banki mocno usztywniły i zaostrzyły warunki kredytowania rozbudowy (oficjalnie w sektor rolnictwa pchane są dziesiątki miliardów rubli rocznie, by zastąpić import rodzimą produkcją).

Rozwija się także warzywnictwo. Kolejnym „naj” będzie w Kabardyno_Bałkarii największa przechowalnia ziemniaków i warzyw mogąca zmagazynować 75 tys. ton produktów. Twierdzi się, że to największy tego typu obiekt w Europie. Ma on zacząć pracować już w połowie lipca bieżącego roku. Kosztował 3,5 mld rubli, z których 80% stanowiły kredyty, a 20% srodki własne inwestora – Prochładnoje Sp. z o.o.
 
za: fruitnews.ru
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTowarzyszą naszej historii
Następny artykułKończy się sezon truskawkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.