Rosyjskie Federalne Ministerstwo Rolnictwa wystąpiło z propozycją obniżenia podatku VAT dla owoców – pierwsze podejście do tego tematu nastąpiło jeszcze w kwietniu, kiedy resortem kierował A. Tkaczew. Jednak ministerstwo finansów jest przeciwne takiemu rozwiązaniu wskazując, że nie wywoła ono spodziewanego skutku, natomiast może wspomóc różne korupcyjne praktyki.
Za stawką VAT w wysokości 10% – przy ogólnej 18% – lobbuje Związek Producentów Warzyw i Owoców wskazując, że obecnie poziom hurtowych cen owoców w Rosji jest na poziomie detalicznych za granicą. Stąd konkurencja rodzimych produktów z importowymi jest właściwie niemożliwa. Uwolnione przez obniżenie stawki VAT środki producenci owoców mogliby zainwestować w unowocześnianie branży.
W 2017 roku na rosyjskim rynku sprzedano 1,4 mln ton jabłek (50,6% pochodzenia rosyjskiego), 310,2 tys. ton gruszek (rosyjskie stanowiły 20%), 69,7 tys. ton śliwek (15,8% rodzimych), 628,5 tys. ton winogron (69,2% rosyjskich).
Za: iz.ru
PG















![Zimowe ceny pomidorów, ale czy wszystkich? Niektóre są mniej cenione [13.03.2024] Pomidory](https://www.ogrodinfo.pl/wp-content/uploads/2024/03/Aktualne-ceny-polskich-pomidorow-218x150.jpg)

























