W ubiegłym sezonie Rosja zwiększyła import jabłek

W sezonie 2017/18 (lipiec-czerwiec) Rosja zwiększyła import świeżych jabłek, przerywając trend spadkowy ich przywozu odnotowany w kilku poprzednich sezonach - twierdzą analitycy EastFruit, powołując się na dane z International Trade Center (ITC).

Całkowita wielkość przywozu świeżych jabłek do Federacji Rosyjskiej w minionym sezonie wyniosła 856 tysięcy ton, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż w sezonie 2016/17. Jednak nie osiągnięto wielkości z sezonu 2013/2014 – 1,2 miliona ton, po którym, jak wiadomo, nastąpił okres sankcji Zachodu i rosyjskiego embarga. W rezultacie import jabłek stopniowo spadał, aż w sezonie 2016/17 osiągnął wielkość 653 tys. ton.

Warto zauważyć, że lista kluczowych dostawców w sezonie 2017/18 pozostała podobna do tych z poprzedniego, chociaż pozycje krajów w rankingu zmieniły się. Spychając Serbię na trzecie miejsce, Mołdawia stała się liderem w dostarczaniu jabłek do Rosji (pochodzi stamtąd 1/3 całkowitego importu jabłek). Sezon wcześniej Mołdawia zajmowała 2 miejsce w rankingu. Kraj ten był w stanie znacznie zwiększyć eksport swoich jabłek na rynek rosyjski i przekroczył wynik zarówno z poprzedniego sezonu, jak i sezonu 2013/14 o 55%.

Drugie miejsce w sezonie 2017/18 zajęły Chiny (18% całkowitego importu jabłek), a Serbia znacznie zmniejszyła eksport w porównaniu z poprzednim sezonem. W sezonie 2017/18 serbscy eksporterzy dostarczyli Rosji tylko 123 tysiące ton świeżych jabłek, co stanowi 40% mniej niż wynik sezonu 2016/17, kiedy to Serbia była wiodącym eksporterem w rankingu.

Główną przyczyną znacznego wzrostu importu świeżych jabłek do Rosji w sezonie 2017/18 był spadek produkcji tych owoców do jednego z najniższych poziomów w ostatnim dziesięcioleciu. Według WAPA zbiory jabłek w Rosji w 2017 roku wyniosły tylko 1,1 miliona ton, niższy wolumen produkcji odnotowano jedynie w 2011 roku (1,04 miliony ton).
 
Źródło: Fruit-inform

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKOWR uruchamia pożyczki dla rolników
Następny artykułEskimos podpisze umowy kredytowe na realizację interwencyjnego skupu jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.