Włochy pod śniegiem. Są straty spowodowane niespodziewanym mrozem

Intensywne opady śniegu oraz mróz nawiedziły Włochy w ostatnich dniach. Ponad 20 cm śniegu oraz mróz -5 stopni Celsjusza to duże zaskoczenie dla producentów w południowych regionach Półwyspu Apenińskiego.

W okolicach Bolonii 27 lutego temperatura spadła do -7,5 stopnia Celsjusza. W tym obszarze zagrożone zostały uprawy warzyw w tunelach (np. cukinii) oraz warzyw liściastych. Producenci jeszcze nie znają skali zniszczenia, a na pełnąocenę sytuacji muszą poczekać do końca mrozów. Wiadomo natomiast że uprawy karczochów w prowincji Savona zostały zniszczone. Wystarczył mróz -5 stopni Celsjusza. Na południu Włoch odnotowano temperaturę ok. -4 stopni Celsjusza, co mocno zagroziło uprawom m.in. groszku, bobu i ziemniaków. W okolicach Neapolu i Caserty ucierpiały: bób, sałata, ziemniaki, fenkuł i groszek.

W rejonie Emilia-Romania fala mrozu przypadła na kwitnienie niektórych drzew pestkowych. Dotyczy to m.in. wczesnych moreli (Wonder Cot), których kwiaty uległy przemrożeniu. Producenci czereśni i śliwek z rejonu Vignola również obawiają się strat, jeśli mrozy utrzymają się dłużej. Producenci z regionów południowych m.in. z Apulii oceniają, że mróz na poziomie ok. -5 stopni zniszczył wszystkie kwiaty drzew pestkowych, które w tym okresie były w pełni kwitnienia. W Kampanii jest podobnie. Mróz dotknął plantacje truskawek oraz sady brzoskwiniowe, morelowe, czereśniowe i śliwowe.

Oprócz mrozów problem stanowiły intensywne opady śniegu, który powodował wywracanie się konstrukcji z siatkami chroniącymi uprawy. 

Producenci z Apulii oczekują, że rząd ogłosi stan klęski żywiołowej, aby odpowiednia pomoc trafiła sadowników. Również producenci warzyw z Kampanii liczą na szybką reakcję władz.

Źródło: freshplaza

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOgólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych po raz 60.
Następny artykuł1,2 miliona niemieckich sadzonek truskawek nie wjechało do Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.