Wzrost mimo trudności

Fragment ekspozycji InterAgro 2012
Z roku na rok kijowska międzynarodowa wystawa InterAgro rośnie – ostatnia, ósma jej edycja (7-10 lutego) przyciągnęła ponad 500 wystawców z 21 państw i ponad 20 tysięcy zwiedzających.
Dla warzywników najciekawszym z towarzyszących wystawie wydarzeniem była konferencja „Doświadczenie w uprawie, przechowywaniu i przetwórstwie ogórków, papryki i bakłażanów” zorganizowane przez ukraiński oddział Rijk Zwann. Według Siegieja Alby kierującego działalnością firmy w obłasti (województwie) chersońskiej w ubiegłym roku spadłu tutaj powierzchnia uprawy ogórków gruntowych i wobec braku surowca wiele przetwórni nie zdołało zakupić zaplanowanej ilości surowca. W związku z obniżeniem się dochodów społeczeństwa ukraińskiego zmalał też popyt na przetwory warzywne.  Wiele zakładów przetwórczych jest zadłużonych u dostawców surowca. Wzrosły też koszty produkcji ogórków i innych uprawianych na chersońszczyźnie warzyw – podrożały środki ochrony roślin, paliwo, dzierżawa ziemi, woda płaca robocza.  Plantatorom brakuje gotówki na zakup podstawowych środków produkcji na nadchodzący sezon. Rijk Zwann poczuł się zmuszony do odstąpienia od swej zasady sprzedaży nasion plantatorom wyłącznie za gotówkę – tej wiosny kredytuje swoich kontrahentów.
 
Aleksandr Bielenkij, Kijów 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProjekt noweli ustawy o podatku rolnym
Następny artykułPorozumienie na rzecz handlu produktami ekologicznymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.