Zapewnienie zakwaterowania pomocnikowi rolnika – na zasadzie użyczenia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Fot. P. Grel
W odpowiedzi na zgłoszony przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych problem związany z zakwaterowaniem pracowników w gospodarstwie rolnym Ministerstwo Finansów poinformowało, że zapewnienie przez rolnika kwatery mieszkalnej cudzoziemcowi wykonującemu pracę sezonową następuje w warunkach art. 88w ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Oto interpretacja MF:

„Zgodnie z art. 88w ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jeżeli cudzoziemiec wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji, o której mowa w art. 88p ust. 1 pkt 1, a podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową zapewnia mu zakwaterowanie, podmiot ten jest obowiązany do zawarcia z cudzoziemcem odrębnej umowy w formie pisemnej określającej warunki najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej.

Czynsz najmu kwatery mieszkalnej nie może być potrącany z wynagrodzenia cudzoziemca. Postanowienia umowy przewidujące możliwość automatycznego potrącenia czynszu z wynagrodzenia cudzoziemca są nieważne.

W wystąpieniu zarówno Krajowej Rady Izb Rolniczych jak i Małopolskiej Izby Rolniczej podkreśla się, że rolnicy zatrudniający pracowników sezonowych (cudzoziemców) udzielają im zakwaterowania bezpłatnie, a zatem na podstawie umowy użyczenia.

Na rolniku, który na podstawie umowy użyczenia udostępnia cudzoziemcowi kwaterę mieszkalną, nie spoczywają żadne, związane z takim użyczeniem, biurokratyczne obowiązki w podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności obowiązki płatnika. Wynika to z faktu, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 144 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika pomocnikowi rolnika w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Użyczenie przez rolnika kwatery mieszkalnej cudzoziemcowi nie skutkuje również obowiązkiem zapłaty podatku przez rolnika. Użyczenie nie generuje bowiem dochodu po stronie rolnika udostępniającego kwaterę mieszkalną. Zgodnie bowiem z art. 710 kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Zatem, w przypadku umożliwienia przez rolnika cudzoziemcom bezpłatnego zamieszkania na terenie gospodarstwa, nie jest konieczne sztuczne ustalanie kosztu zakwaterowania”.
Źródło: KRiR

.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKwiaty szklarniowe w Rosji – głównie z importu
Następny artykułPlebiscyt: John Deere najbardziej przyjazny w kategorii Technika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.