Kwiaty szklarniowe w Rosji – głównie z importu

W doniesieniach na temat rosyjskiej produkcji szklarniowej mówi się właściwie wyłącznie o warzywach. Temat upraw roślin dekoracyjnych  nie istnieje. Z ponad 2000 hektarów pod szkłem kwiaty uprawiane są w zimnych szklarniach o łącznej powierzchni 150 ha. Branżowi analitycy twierdzą jednak, że właśnie one są najbardziej dochodową uprawą dla szklarniarzy.
W rosyjskich szklarniach uprawia się tylko róże. Po ogórkach kwiaty te są najbardziej dochodowym biznesem w produkcji szklarniowej (za Agriconsult) – wyprzedzają pomidora, paprykę i bakłażana. Jednak z powodu braku pomocy finansowej ze strony państwa – korzystają z niej gospodarstwa nastawione na warzywa – róże są rzadką specjalnością rosyjskich szklarniarzy. W ostatnich pięciu latach nie powstał żaden nowy obiekt zajmujący się taką produkcją.
 
Rosja importuje więc cięte kwiaty – w 2017 roku Rosjanie wydali na ich zakup 363 mln USD. Sprowadzono za nie 1,1 mld ciętych kwiatów róż, 213 mln szt.  chryzantem i 136 mln szt. goździków.
 
Za: Agroinvestor
 
PG

.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCebulowe rekordy
Następny artykułZapewnienie zakwaterowania pomocnikowi rolnika – na zasadzie użyczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.