Zaproszenie do Lublina

Polska jest krajem, w którym się jeszcze stale rozwija produkcja owoców, a z tym związana także produkcja materiału szkółkarskiego. Zwiększają się moce przerobowe w zakładach przetwórstwa owocowego oraz liczba grup i organizacji producentów. Pod tymi względami jesteśmy liderem wśród krajów europejskich. Taką pozycję trzeba utrzymać w najbliższych latach.
 
Wielkość produkcji owoców i przetworów znacznie przekracza potrzeby krajowe. Aby zagospodarować wszystkie owoce konieczny jest duży eksport świeżych i przetworzonych owoców. Trzeba mocno podkreślić, że rozwój naszego sadownictwa i przetwórstwa owocowego jest ściśle związany z wielkością eksportu świeżych i przetworzonych owoców. Do tej pory, z różnymi problemami i wynikami ekonomicznymi, eksportowaliśmy np. od 450 do 800 tys. ton jabłek deserowych. Przy normalnej produkcji trzeba wyeksportować co najmniej 800 tys. ton. Z uzyskaniem takiej wielkości są poważne problemy, m.in. wobec rosnącej konkurencji na rynku światowym. Przy wysokiej produkcji mrożonek i soków zagęszczonych trzeba wyeksportować 80 – 90% rocznej produkcji. Dotyczy to także drzewek owocowych, co najmniej 20%.
 
W tak znaczącym eksporcie, zwłaszcza świeżych i przetworzonych owoców, są poważne problemy, niekiedy trudne do rozwiązania, co ma wpływ na opłacalność eksportu. Za mało jeszcze jest ścisłych informacji o sytuacji na światowym rynku owoców i przetworów. Gdzie są największe możliwości i korzystne warunki do eksportu naszych produktów. Te problemy i pytania skłoniły nas do zorganizowania międzynarodowej konferencji, na której uczestnicy będą mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, związane z wielkością i opłacalnością eksportu świeżych i przetworzonych owoców.
 
Konferencja odbędzie w dniu 28 listopada (program – czyt. nasz Kalendarz) w Uniwersytecie Przyrodniczym Lublinie. Organizatorami są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w Warszawie, Unia Owocowa w Grójcu i Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego  w Łodzi.
 
Organizatorzy serdecznie zapraszają producentów i przetwórców owocowych, pracowników nauki sadowniczej, organizacji sadowniczych i przetwórstwa owocowego, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz instytucji związanych z rozwojem sadownictwa i przetwórstwa owocowego.
 
 
W imieniu Organizatorów zaprasza prof. dr hab. Eberhard Makosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNasilają się upadłości sklepów detalicznych
Następny artykułPrzeciąga się sprawa podatku dochodowego dla rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.