Zła energia wiatraków

fot. P. Grel
Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego obowiązujące obecnie przepisy dotyczące budowy farm wiatrowych są niewłaściwe.
 
– Według aktualnych danych w Polsce zainstalowanych jest 2600 megawatów mocy w wietrze, podpisane są umowy na przyłączenia kolejnych 15 tys. MW i promesy dotyczące kolejnych 6 tys. megawatów. To potężne ilości mocy. Docierają do mnie sygnały, że te inwestycje wzbudzają wśród lokalnych społeczności wiele złych skojarzeń, złej energii – powiedział Bronisław Komorowski otwierając debatę o energetyce, która odbyła się 12 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

Wyjaśnił, że kontrowersje wynikają z faktu, iż zgody na budowę poszczególnych farm zapadają na poziomie lokalnym i są np. podejmowane przez wójtów. – Pytanie, czy nie jest to ostatni moment, by wprowadzić decyzje na poziom wojewódzki. Problem w tym, że już niedługo będziemy mieć krajobraz „zachwaszczony” farmami wiatrowymi – wyjaśnił Komorowski.

Zadał pytanie, czy nie byłoby właściwe wprowadzenie moratorium na decydowanie przez samorządy lokalne o usytuowaniu poszczególnych farm. Inaczej według niego może Polsce grozić „powstawanie na dziwnych zasadach inicjatyw, które ze stratą przekształcą nasz krajobraz”.
 
Za: parkiet.com
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrognoza zbioru cytrusów w krajach Morza Śródziemnego
Następny artykułŚliwka na krakowskim Rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.