Akredytowane badania gleby metodą rolniczą (Mehlich 3) w Instytucie Agronomicznym Fertico

Akredytowane badania metodą rolniczą Mehlich
Instytut Agronomiczny Fertico świadczy kompleksowe usługi w zakresie badań gleby, wody oraz roślin. Laboratorium stale się rozwija, regularnie przechodzi z pozytywnym wynikiem szereg kontroli, aby sprostać wymaganiom i potrzebom klientów z sektora agronomicznego.

Obecnie przemysł rolniczy rozwija się w kierunku zrównoważonych działań, przykładem czego jest wprowadzenie tzw. Ekoschematów, czyli dodatkowych form płatności dla rolników za przestrzeganie praktyk w celu realizacji planu strategicznego wspólnej polityki rolnej. W zależności od charakteru prowadzonych gospodarstw często jednym z wymogów do otrzymania świadczenia jest wykonanie badań gleby metodą rolniczą w akredytowanym laboratorium. Wykonane analizy mogą posłużyć także do przedstawienia dokumentu wymaganego przez organy kontrolne takie jak Sanepid, czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Osoby zainteresowane mogą przedstawić sprawozdania z wynikami badań również w celu otrzymania dofinansowania.

Instytut Agronomiczny Fertico od dłuższego czasu przygotowywał się zarówno merytorycznie, jak i praktycznie do wprowadzenia akredytowanych metod wykonywania badań gleby właśnie metodą rolniczą, która skierowana jest głównie do producentów upraw rolniczych. Instytut Agronomiczny Fertico z pozytywnym wynikiem przeszedł audyt, umożliwiający rozszerzenie zakresu akredytacji o numerze AB 1748 o kolejną metodę badań gleby. Od tej pory Laboratorium Fertico jest jednostką, która kompleksowo wykonuje akredytowane badania gleby nie tylko metodą ogrodniczą, ale również metodą rolniczą. Analiza gleby metodą rolniczą (Mehlich 3) wykonywana jest z gleby suchej, z wyjątkiem zawartości azotu mineralnego. W tej metodzie jednocześnie oznaczane są dostępne składniki pokarmowe dla roślin (makro i mikroelementy).

Akredytowany zakres badań gleby metodą rolniczą obejmuje badanie pH w KCl, badanie zawartości makroelementów w formie przyswajalnej metodą Mehlich 3: Al, B, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Na, P, S, Zn [mg/kg]. Zakres akredytacji rozszerzono również o badania gleby metodą Lindsay’a którą badana jest zawartość mikroelementów w formie przyswajalnej: Fe, Cu, Zn, Mn, Mo, B w jednostce mg/l gleby.

Ponadto, Laboratorium Fertico uzyskało rozszerzenie akredytacji o badania zawartości azotu azotanowego (mg/l) oraz azotu amonowego(mg/l). Niniejsze parametry uzupełniają pakiet badań gleby, umożliwiający sprawdzenie zasobności.

Aktualny zakres akredytacji Instytutu Agronomicznego Fertico jest dostępny na stronie internetowej w zakładce AKREDYTACJA I CERTYFIKATY – https://tiny.pl/cxsc8 oraz na stronie Polskiego Centrum Akredytacji – https://tiny.pl/9mxv2

W celu uzyskania szczegółowych informacji o badaniach gleby zachęcamy do kontaktu:

Instytut Agronomiczny Fertico

  1. Mogielnicka 33, 05-600 Grójec

tel.: + 48 603 171 355

e-mail: laboratorium@fertico.com.pl

Informacja prasowa

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ oficjalnymi prognozami zbiorów jeszcze zaczekamy
Następny artykułKomunikat Jagodowy PROCAM 07 z 13.06.2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.