Z oficjalnymi prognozami zbiorów jeszcze zaczekamy

Plantatorzy borówek
Z oficjalnymi prognozami zbiorów jeszcze zaczekamy

Organizatorzy podzielili spotkanie na kilka etapów o różnym charakterze. Część wstępna w zamyśle miała dostarczyć zgromadzonym pomysłów na aktywną promocję spożycia borówek. Dietetyk, dr Justyna Bylinowska, omówiła prozdrowotne właściwości borówek, dzieląc się z plantatorami sugestiami, w jaki sposób informować o nich konsumentów. Z kolei pszczelarz, Łukasz Szymczak – Radzki, mówił o miodzie borówkowym i przebiegu tegorocznego borówkowego miodobrania. Tej części towarzyszy stół śniadaniowy, którego motywem przewodnim była oczywiście borówka. Borówkowe przetwory, ciasta, ciastka, soki, nalewki miały zainspirować zgromadzonych do dalszego propagowania spożycia tych owoców w różnej postaci.

Kolejny etap to szkolenie praktyczne, podczas którego gospodarz spotkania i prezes Stowarzyszenia – Bartłomiej Milczarek oprowadził zebranych po swojej plantacji. Zgromadzeni mieli okazję porównać wzrost i plonowanie wybranych odmian tradycyjnych i nowych. Co bardzo cenne, plantator mówił nie tylko o sukcesach, ale również niepowodzeniach związanych z uprawą niektórych nowych odmian. Tej części towarzyszyła również wystawa środków służących produkcji borówek, w tym kombajnów do zbioru mechanicznego tych owoców.

Spotkania plantatorów w szerszym gronie są nieocenione z kilku względów. Pierwszy, często niedoceniany powód to możliwość integracji, wymiany poglądów i spostrzeżeń, a także, jak się często okazuje, ich weryfikacji. Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas części dyskusyjnej, którą rozpoczęliśmy bardzo istotnym dla tego sezonu tematem dotyczącym czynników zaburzających jesienną inicjację i zimową wytrzymałość  pąków kwiatowych. Zagadnienie od strony naukowej podjął obecny na spotkaniu dr Kazimierz Ścibisz.

Członkowie Stowarzyszenia ocenili również sytuację na plantacjach po zimie, kwitnieniu i przymrozkach, a także wstępnie szacowali możliwości produkcyjne swoich plantacji w tym sezonie. Z oficjalnymi prognozami należy się jeszcze wstrzymać ze względu na przymrozki, które wystąpiły w pierwszych dniach czerwca. Niemniej, członkowie Stowarzyszenia zgodzili się, że plony nie będą wyższe niż w ubiegłym sezonie. Nieodzownym tematem naszych spotkań jest również omówienie aktualnej sytuacji rynkowej i perspektyw sprzedażowych. W tym sezonie uwarunkowania rynkowe są sprzyjające ze względu na przebieg sezonu w Hiszpanii i Maroko. Spodziewamy się dobrego popytu w momencie rozpoczęcia zbiorów. Tradycyjnie przed sezonem nie zabrało również aktualnych informacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców, spodziewanej dostępności pracowników, a także stawek godzinowych i akordowych.

O powyższych zagadnieniach opowiemy szerzej w oddzielnych komunikatach.

O tym, jak ważny jest bezpośredni kontakt plantatorów potwierdza zainteresowanie i frekwencja wśród uczestników naszego przedsezonowego spotkania. Razem możemy więcej. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia i śledzenia naszej dalszej aktywności: https://stowarzyszenieborowkowe.pl/

Informacja Prasowa

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę, kupując zestaw wypoczynkowy do ogrodu?
Następny artykułAkredytowane badania gleby metodą rolniczą (Mehlich 3) w Instytucie Agronomicznym Fertico

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.