Chiński rynek owoców pestkowych

W bieżącym roku zbiory brzoskwiń i nektarynek w Chinach będą o około 4% niższe wobec roku 2012 i wstępnie oszacowane zostały na 11,5 mln ton. W omawianym okresie bieżącego roku owoce te uprawiane są na powierzchni 718,0 tys. ha.
Brzoskwinie i nektarynki są bardzo popularnym i chętnie spożywanych przez Chińczyków owocem – stąd tegoroczny poziom konsumpcji oszacowano na 9,8 mln ton, czyli nieco mniej wobec niecałych 10,3 mln ton w roku ubiegłym. Do przetwórstwa głównie w postaci owoców puszkowanych skierowane zostanie bardzo zbliżona do poprzedniorocznej ilość 1,65 mln ton brzoskwiń i nektarynek (1,68 mln ton w roku 2012). Rynek chiński jest całkowicie samowystarczalny jeśli chodzi o zaopatrzenie w brzoskwinie i nektarynki – import tych owoców w ogóle nie istnieje od lat, a eksport w stosunku do wielkości produkcji jest marginalny – w bieżącym roku powinien wynieść jedynie 50,0 tys. ton, a owoce te trafią na rynek wietnamski i do Hong Kongu.W przypadku chińskiej produkcji wiśni i czereśni – ich bieżący wolumen oszacowano na około 180,0 tys. ton, to o 6% więcej wobec poprzedniorocznej wielkości produkcji na poziomie 170,0 tys.ton. Nieco większa jest również tegoroczna powierzchnia upraw zarówno drzewek wiśni jak i czereśni – 68,0 tys. ha wobec 66,0 tys. ha przed rokiem. Poziom lokalnej konsumpcji oszacowano na około 224,8 tys. ton, czyli o niecałe 20,0 tys. ton więcej niż w minionym roku, co bezpośrednio wpłynęło na niewielkie zwiększenie importu – w 2013 roku Chińczycy planują zaimportować około 50,0 tys. ton wiśni i czereśni razem, przy czym znakomita większość to dostawy z Chile. Zarówno przetwórstwo wiśni i czereśni jak i ich eksport nie odgrywa żadnej roli w dystrybucji tych owoców – do przetwórstwa w bieżącym roku trafi około 5,0 tys. ton, a wyeksportowane zostanie prawdopodobnie jedynie 200 ton tych owoców.
 
Za: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHolenderski handel owocami pestkowymi
Następny artykułArgentyński eksport jabłek i gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.