765×100 – interpoma

Chronimy brzoskwinie i nektaryny przed kędzierzawością liści

Kędzierzawość liści brzoskwini
Zimą, gdy pojawi się okresowe ocieplenie (gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 6°C) i na skutek podwyższonej temperatury powietrza istnieje ryzyko rozluźniania się łusek na pąkach brzoskwini, zalecane jest przeprowadzenie zabiegu chemicznego przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini.

Przed rozpoczęciem wegetacji zalecane jest stosowanie preparatów miedziowych: Cuproflow 375 SC (1%), Miedzian Extra 350 SC (1%), a w czasie nabrzmiewania pąków, można stosować preparaty dodynowe:  Syllit 65 WP (7,5 kg/ha), Carpene 65 WP (0,5%) lub preparat miedziowy: Miedzian 50 WP (1%) albo Thiram Granuflo 80 WG (3 kg/ha), w którym substancją aktywną jest tiuram (w okresie od opadnięcia liści do fazy nabrzmiewania pąków).
Podczas ochrony drzew przed kędzierzawością liści brzoskwini konieczne jest dokładne pokrycie drzew fungicydem. Jej ilość zależy od wieku drzew, wielkości ich koron oraz od typu opryskiwacza, dla drzew z w pełni uformowaną koroną ilość koniecznej do zużycia wody to około 1000-1500 l/ha. 
W przypadku preparatów dodynowych pamiętać należy, że woda użyta do opryskiwania nie może być bardzo zimna (dolać do zbiornika opryskiwacza kilka wiader gorącej wody, lub wstawić napełniony opryskiwacz na noc do ogrzewanego garażu). Oprócz temperatury niezbędnym do  przeprowadzenia zabiegu chemicznego warunkiem jest  możliwość wjechania ciągnikiem z opryskiwaczem na pole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię