Drugie spotkanie z Grupą Doradztwa Celowego

Słuchacze na spotkaniu GDC w Sandomierzu
Drugie już spotkanie w bieżącym sezonie Adama Fury z Sandomierskiego Oddziału  Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z GDC odbyło się 11 kwietnia w Sandomierzu.
Sadownicy, którzy należą do GDC i uczestniczyli w spotkaniu, dowiedzieli się o nadal niewielkim zagrożeniu ze strony parcha jabłoni, ponieważ warunki pogodowe panujące obecnie nie sprzyjają rozwojowi otoczni w opadłych pod drzewami liściach oraz znajdujących się w nich worków z groźnymi zarodnikami. Adam Fura stwierdził, że nadal wystarczające są zabiegi preparatami miedziowym lub Antracolem 70 WG (ze zwilżaczem). Zdaniem doradcy większą uwagę należy poświęcić regeneracji uszkodzeń mrozowych, których dużo jest w sadach położonych w zagłębieniach terenu, a w okolicach Sandomierza w dolinie Wisły (zalecenia).
 
W przypadku szkodników należy obserwować ich rozwój, aby w odpowiednim momencie zastosować właściwy preparat. Miodówki gruszowe już zniosły jaja (18-21.03) i są one widoczne na pędach. Dlatego warto, jak podał A. Fura, zastosować w celu ich zwalczenia mieszaninę preparatów zawierających mancozeb (pełna dawka) i siarkę (5 kg) na 1000 l wody.  
 
O walorach z wprowadzenia trzmieli do sadu  mówił przedstawiciel firmy Koppert Jacek Malinowski. Jak podał trzmiele poprawiają zapylenie kwiatów co w efekcie poprawia wiązanie owoców, ich kształt i wielkość, zwiększa ilość nasion w komorach nasiennych oraz zwiększa plon. W sadach ziarnkowych zalecane jest ustawienie 2 uli na 1 ha, natomiast w przypadku sadów pestkowych 3 uli. 
 
Paweł Wrzesiński z firmy ARJO Sp. z o.o. omówił nawozy z serii Protifert (Protifert LMW, Protifert B, Protifert Ca) zawierające aminokwasy i krótkie łańcuchy peptydowe, które służą do odżywiania roślin, biostymulacji i podnoszenia ich odporności na stres wywołany warunkami środowiska. Produkty te zawierają prolinę i hydroksyprolinę, które w roślinach są uwalniane w sytuacjach stresowych (hydroliza własnych białek), dlatego podanie ich z zewnątrz powoduje, że nie są one pozyskiwane w sposób naturalny, czyli nie są niszczone własne białka.  
Krzysztof Komisarczuk z firmy Agropak z Jaworzna przypomniał zasady stosowania preparatu Treol 770 EC, który można aplikować do fazy zielonego pąka na jabłoniach w stężeniu 1,5% i dużej ilości wody oraz omówił nawozy Actifos i Solfan PK służące do dolistnego uzupełniania potrzebnych roślinom składników pokarmowych. Ze względu na skład mogą one stanowić również wsparcie tradycyjnej ochrony przed wieloma chorobami grzybowymi. 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOrtomac 2012
Następny artykułMszyce jedno- i dwudomowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.