Drugie już spotkanie w bieżącym sezonie Adama Fury z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z GDC odbyło się 11 kwietnia w Sandomierzu.
Sadownicy, którzy należą do GDC i uczestniczyli w spotkaniu, dowiedzieli się o nadal niewielkim zagrożeniu ze strony parcha jabłoni, ponieważ warunki pogodowe panujące obecnie nie sprzyjają rozwojowi otoczni w opadłych pod drzewami liściach oraz znajdujących się w nich worków z groźnymi zarodnikami. Adam Fura stwierdził, że nadal wystarczające są zabiegi preparatami miedziowym lub Antracolem 70 WG (ze zwilżaczem). Zdaniem doradcy większą uwagę należy poświęcić regeneracji uszkodzeń mrozowych, których dużo jest w sadach położonych w zagłębieniach terenu, a w okolicach Sandomierza w dolinie Wisły (zalecenia).
W przypadku szkodników należy obserwować ich rozwój, aby w odpowiednim momencie zastosować właściwy preparat. Miodówki gruszowe już zniosły jaja (18-21.03) i są one widoczne na pędach. Dlatego warto, jak podał A. Fura, zastosować w celu ich zwalczenia mieszaninę preparatów zawierających mancozeb (pełna dawka) i siarkę (5 kg) na 1000 l wody.
O walorach z wprowadzenia trzmieli do sadu mówił przedstawiciel firmy Koppert Jacek Malinowski. Jak podał trzmiele poprawiają zapylenie kwiatów co w efekcie poprawia wiązanie owoców, ich kształt i wielkość, zwiększa ilość nasion w komorach nasiennych oraz zwiększa plon. W sadach ziarnkowych zalecane jest ustawienie 2 uli na 1 ha, natomiast w przypadku sadów pestkowych 3 uli.
Paweł Wrzesiński z firmy ARJO Sp. z o.o. omówił nawozy z serii Protifert (Protifert LMW, Protifert B, Protifert Ca) zawierające aminokwasy i krótkie łańcuchy peptydowe, które służą do odżywiania roślin, biostymulacji i podnoszenia ich odporności na stres wywołany warunkami środowiska. Produkty te zawierają prolinę i hydroksyprolinę, które w roślinach są uwalniane w sytuacjach stresowych (hydroliza własnych białek), dlatego podanie ich z zewnątrz powoduje, że nie są one pozyskiwane w sposób naturalny, czyli nie są niszczone własne białka.
Krzysztof Komisarczuk z firmy Agropak z Jaworzna przypomniał zasady stosowania preparatu Treol 770 EC, który można aplikować do fazy zielonego pąka na jabłoniach w stężeniu 1,5% i dużej ilości wody oraz omówił nawozy Actifos i Solfan PK służące do dolistnego uzupełniania potrzebnych roślinom składników pokarmowych. Ze względu na skład mogą one stanowić również wsparcie tradycyjnej ochrony przed wieloma chorobami grzybowymi.
AŁ