Dyskusje na Forum Doradców Sadowniczych

9 maja odbyło się Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer CropScience.

Mirosław Korzeniowski, Marketing Crop Manager Ogrodnictwo, zaprezentował aktualną strukturę organizacyjną w firmie Bayer CropScience, przedstawiając Urszulę Sobieską jako Technicznego Crop Managera Ogrodnictwo. 

Urszula Sobieska zaprezentowała zmiany w obrębie etykiet rejestracyjnych produktów firmy Bayer CropScience obecnych na polskim rynku. Aliette 80 WG zarejestrowany jest w uprawach sadowniczych do ochrony drzew ziarnkowych przed zgnilizną pierścieniową podstawy pnia. W roku 2012 w Belgii rozszerzono zakres stosowania tego preparatu do zwalczania zarazy ogniowej w jabłoniach i gruszach oraz Pseudomonas syringae na gruszy. W Polsce oczekiwane jest uznanie rejestracji belgijskiej. Być może nastąpi to w maju br., wówczas będzie można użyć ten preparat już w bieżącym sezonie w dawce 3,75 kg/ha np. po wystąpieniu gradu. W maju rozszerzona ma zostać także etykieta rejestracyjna Zato 50 WG w uprawach porzeczek i agrestu, o której rozszerzenie wnioskowano w 2011 r. W przypadku porzeczki będzie można Zato 50 WG stosować w dawce 0,2 kg/ha do ochrony przed antraknozą, amerykańskim mączniakiem agrestu, rdzą wejmutkowo-porzeczkową, natomiast agrestu przed antraknozą i amerykańskim mączniakiem agrestu.

Również niektóre środki ochrony roślin firmy Bayer uzyskały rejestrację lub oczekiwane jest rozszerzenie rejestracji na inne gatunki. Do takich preparatów należy Proteus 110 OD, który można było stosować w uprawach małoobszarowych na wniosek SPOiW od 10.04.2012 r. a oczekiwane jest rozszerzenie etykiety o kapustę głowiastą, groch oraz marchew. Fungicydem, który dopuszczono do ochrony cebuli przeciwko mączniakowi rzekomemu i zgniliźnie szyjki cebuli jest Fandango 200 SC.

U. Sobieska poinformowała również o tym, że w przypadku obowiązywania dotychczasowej etykiety rejestracyjnej i nowej, zakres stosowania obowiązuje zarówno ten zawarty w starej etykiecie, jak i w nowym rozszerzeniu.

Mirosław Korzeniowski, Marketing Crop Manager Ogrodnictwo w firmie Bayer CropScience

Urszula Sobieska, Techniczny Crop Manager Ogrodnictwo w firmie Bayer CropScience

Tomasz Gasparski z Bayer CropScience uzupełnił wystąpienie U. Sobieskiej o omówienie przygotowanych przez firmę programów do ochrony przed chorobami i szkodnikami truskawki i jabłoni oraz omówił przebieg rozwoju parcha jabłoni i zagrożenia infekcyjnego w rejonie Brzeznej. Dotychczas zanotowano tam jedną znaczącą infekcję w dniach 3-4 maja, gdy opadom deszczu towarzyszyły wysiewy zarodników workowych. W okolicy Góry św. Jana i Łącka zanotowano już dwie infekcje w tym samym czasie co w Brzeznej i 7 maja. T. Gasparski stwierdził również, że na południu Polski wegetacja jest znacznie wcześniejsza niż w innych rejonach Polski i tam już zaczynają opadać płatki z kwiatów królewskich. Poza tym kwitnienie było bardzo krótkie.

Tomasz Gasparski z Bayer CropScience

Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach poinformował o przebiegu wysiewów zarodników workowych i dotychczasowych infekcjach w rejonie Sandomierza, gdzie od początku sezonu zanotowano 3 znaczące wysiewy zarodników workowych i towarzyszące im infekcje 28 kwietnia, 1 maja i kolejna z 3-5 maja. 3 maja spore trap zanotował bardzo dużą ilość zarodników workowych w 1 m3 powietrza (29 tys. zarodników).  W rejonie Sandomierza kwitnienie nie jest szybkie, w tej chwili jest pełnia kwitnienia.

Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex poinformował o sytuacji w sadach w Polsce centralnej, gdzie dopiero rozpoczyna się kwitnienie na odmianach wczesnych jabłoni. Pierwszy wysiew askospor zanotowano 19 kwietnia, ale nie miał on znaczenia, dopiero 2/3 maja zanotowano w tym rejonie silny wysiew na poziomie 1400 szt. zarodników w 1 m3 powietrza oraz silną infekcję. Od początku sezonu były już 4 infekcje. R. Binkiewicz podał także informację o znacznych uszkodzeniach mrozowych na drzewach pestkowych w omawianym rejonie dokonanych przez spadki temperatury w marcu do – 22°C, a nawet -27°C.

Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex

Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie informowała o następstwach przemarznięć sadów zimą 2011/2012. Drzewa na sezon 2013, po długiej zimie były tak osłabione, że nagminnie spotykano w nich uszkodzenia nasady pąków. O podobnych obserwacjach informowała Elżbieta Buła z GP Stryjno Sad. Uszkodzenia pąków kwiatowych na drzewach pestkowych sięgają 60%, a obserwowane są także na plantacjach porzeczki czarnej.

Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

W rejonie Skierniewic wegetacja jest opóźniona w stosunku do innych lat o kilka dni – informowała prof. dr hab. Anna Bielenin. Prelegentka omówiła różnice w dojrzewaniu owocników V. inaequalis w różnych rejonach Polski oraz zaprezentowała wysiewy zarodników workowych oraz towarzyszące im infekcje w rejonie Radomska (3), Częstochowy (2) – 2 i 8 maja, Białej Rawskiej (2) – 29 kwietnia i 3 maja, Grójca (2) – 28 kwietnia i 3 maja oraz Torunia, gdzie nie było opadów deszczu od początku wegetacji i nie było wysiewów oraz infekcji.

Prof. dr hab. Anna Bielenin

Dr hab. Barabara Łabanowska, profesor IO z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, omówiła najnowsze zalecenia do zwalczania szkodników w uprawach roślin jagodowych, uwzględniając rozszerzenie rejestracji preparatu Calypso 480 SC dla upraw małoobszarowych, który można użyć do zwalczania przeziernika porzeczkowca, pryszczarków porzeczkowiaka kwiatowego i liściowego oraz zwójki różoweczki w uprawie porzeczki czarnej i kolorowej a także mszyc, kistnika i kwieciaka malinowca, pryszczarka namalinka łodygowego i przeziernika malinowca w uprawie malin i jeżyn.

Dr hab. Barabara Łabanowska profesor IO

Anita Łukawska
Fot. 1-8. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport polskiej żywności do Czech nie spada
Następny artykułChiny zmniejszają eksport koncentratu jabłkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.