Francja chce dopłat do produkcji kasztanów

Francuski Związek Producentów Kasztanów uznał, że produkcja kasztanów w tym kraju jest zbyt mała i chce by UE dopłacała do nich, jak do produkcji orzechów - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Francuska produkcja kasztanów waha się corocznie w granicach 8-12 tys. ton, z czego około 5- 6 tys. ton zbierane jest w niewielkim departamencie Ardeche położonym w regionie Rodan-Alpy. Rodzime francuskie zbiory kasztanów zdecydowanie nie zaspakajają lokalnego zapotrzebowania, kraj ten jest więc zmuszony do stałego importu.

Dla porównania średnioroczne zbiory kasztanów w całej Europie to około 104 tys. ton, a największym światowym producentem od lat są Chiny, gdzie zbiera się nawet około 1,7 mln ton tego produktu.
 
Produkcja kasztanów stała się jeszcze bardziej problematyczna, gdyż wiele drzew zarażonych jest szkodnikiem, który poprzez Włochy przywędrował tam z państw azjatyckich. Nowa plaga, która nazywa się „The gall wasp” opanowała wiele plantacji upraw kasztanów kilku regionach Francji.

Francuski Związek Producentów Kasztanów zawiązał więc ogólnokrajową unię na rzecz zwalczania nowego szkodnika, ale przy okazji chce także pomagać w promowaniu lokalnego rynku.
 
Francuscy producenci chcą, by kasztany zostały włączone do Wspólnej Polityki Rolnej i były dofinansowywane tak jak produkcja orzechów.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUE przeznaczy 27,15 mln euro na promocję produktów rolnych
Następny artykułDotacje na budowę i modernizację targowisk w woj. łódzkim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.