Interpoma 2012 – marzenie o nowych rynkach

W dniach od 15 do 17 listopada 2012 r. w Bolzano odbywać się będą organizowane co dwa lata międzynarodowe targi poświęcone jabłkom. W programie przewidziano również konferencję pt. „Jabłka na świecie“, w której udział wezmą najważniejsi międzynarodowi eksperci. Zajmą się oni globalną analizą produkcji i spożycia tych owoców.

W 2012 r. w Polsce produkcja własna jabłek zwiększy się o 12%, a uwzględniając średnią za ostatnie 3 lata o 21% (dane idące wbrew ogólnej tendencji panującej w większości pozostałych krajów Europy).  W obecnym roku przewidziano tutaj produkcję rzędu 2 800 000 ton (w porównaniu do 2 500 000 ton w 2011 r.). Wyniki te potwierdzono podczas zorganizowanej przez WAPA (World Apple and Pear Association) 36. edycji konferencji Prognosfruit, która odbyła się w Tuluzie w dniach 2 – 4 sierpnia br.

Na poziomie europejskim natomiast produkcja jabłek będzie na poziomie ok. 9 739 000 ton, co oznacza spadek o 924 000 ton (ok. 9%) w porównaniu do 2011 r. Szacuje się także, że produkcja będzie niższa (-7%, dane Prognosfruit) również w porównaniu do średniej za ostatnie trzy lata. Największy spadek wśród głównych odmian zanotowano w przypadku Golden Delicious (-15%) oraz Gala (-6%). Znacząco mniej wyprodukowano również odmian Jonagold (-27%) i Red Delicious (-18%).

Sytuacja różni się jednak w zależności od krajów. Podczas gdy w Europie Zachodniej prognozy mówią o bardzo silnym spowolnieniu – w przypadku Włoch jest to -13% w porównaniu do 2011 r., w przypadku Hiszpanii -24%, a w przypadku Francji nawet -32%, w Europie Środkowej wyniki będą bardzo dobre – wzrost o 16% w przypadku Czech oraz o 39% w przypadku Węgier.

W kontekście tak wielkiego zawirowania na rynkach w dniach od 15 do 17 listopada w Bolzano odbywać się będzie ósma edycja targów Interpoma, unikalnej międzynarodowej imprezy branżowej. W tym roku towarzyszyć jej będzie również organizowana co dwa lata międzynarodowa konferencja „Jabłka na świecie“. Tegoroczny wykład inaugurujący poświęcony będzie globalnej analizie produkcji, marketingu oraz spożycia jabłek, analizie sytuacji gospodarczej producentów oraz organizacji struktur handlowych w najważniejszych regionach produkcji jabłek w Europie.

Reinhold Marsoner, dyrektor Targów w Bolzano, wyjaśnia: „obecna koniunktura gospodarcza skłania do ważnych refleksji nad przyszłością całego sektora produkcji jabłek oraz nad strategiami, jakie należy podjąć w najbliższym czasie. Targi Interpoma 2012 wraz z towarzyszącą im międzynarodową konferencją na wysokim poziomie to idealne miejsce do omówienia najbardziej aktualnych problemów branżowych”.

Kurt Werth, ekspert w dziedzinie sadownictwa i ogrodnictwa oraz organizator konferencji „Jabłka na świecie“, dodaje: „choć w Europie przewiduje się ogólny spadek produkcji, istnieją wyjątki, np. Polska, gdzie produkcja cały czas rośnie. Należy również uwzględniać nową geografię produkcji, ponieważ wzrosty będą notowane również w innych krajach Europy Wschodniej, np. na Ukrainie i w Mołdawii, a także niektórych regionach południowej Rosji. Z drugiej strony, od kilku lat notuje się wzrost popytu w krajach Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Dokąd będzie kierowana wysokiej jakości produkcja, np. z włoskiego regionu Górnej Adygi? Na jakich będzie lokowana rynkach? Targi Interpoma 2012 będą dobrą okazją do bliższego zajęcia się tymi kwestiami oraz do zrozumienia dynamiki obecnego i przyszłego rynku”.

W 2010 r. targi Interpoma zgromadziły 354 wystawców z 18 krajów świata oraz przyciągnęły ponad 14 240 gości, w tym licznych specjalistów branżowych z 58 krajów.

Źródło: materiały organizatora.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAmerykański gwiazdor estrady sadzi drzewa
Następny artykułPAH: w walce z głodem trzeba wspierać lokalną produkcję żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.