Jeżyna spod szkła

Ten gatunek staje się coraz bardziej popularny, także poza naturalnym sezonem występowania - jest doceniany za swoje właściwości prozdrowotne przez konsumentów, a sieci handlowe chętnie oferują go podobnie jak maliny. Holendrzy szukają sposobów przedłużenia podaży tych jagód na cały rok. Izwiększają nasadzenia pod szkłem - szacuje się, że tym roku wzrosną one o 40%.
Niewiele im już trzeba – obecnie zbierają swoje jeżyny od połowy kwietnia do początków stycznia. Jesienią założono kolejne doświadczenia z zamiarem przyspieszenia owocowania krzewów o około 6 tygodni, do początku marca. 
 
Dotychczasowe próby z wykorzytaniem wysokoprężnych lamp sodowych do doświetlania roślin nie przyniosły zadawalających rezultatów, więc w bieżących próbach w ośrodku konsultacyjno-doświadczalnym firmy Delphy obserwowane są światła LED-owe – Philips Greenpower LED DR/B LB).
 
Do doświadczenia wybrano odmiany 'LochNess', 'Astrina', 'Kwanza', 'Eurosadina', 'Aurora'. Do szklarni wniesiono 20 listopada rośliny wykopane z gruntu oraz wykopane w połowie października i przechowywane w chłodni (te energiczniej ruszyły z wegetacją). Krzewy są doświetlane z góry i boków – ma to na celu zwiększenie owocowania (taki efekt uzyskano przy pomidorach).
 
Doświetlanie jest prowadzone od północy do godziny 18:00. Średnia temp. dobowa wynosi 18 st.C, wilgotnośc względna powietrza – 60%, koncentracja CO2 900-1000ppm.
 
za: fruit-inform.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW sprawie trudnej sytuacji na rynku ziemniaków i innych warzyw
Następny artykułW Broniszach coraz więcej krajowych nowalijek, ceny jabłek bez zmian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.