Koniec sezonu jabłka przemysłowego?

Jabłka przemysłowe
Ostatnie dni przyniosły na skupach jabłek obniżki cen – tych zmian jeszcze nie wychwyciły analizy IERiGŻ, które publikujemy w tym sezonie co tydzień. 
 
Przeważa opinia, że sezon skupu „przemysłu” już się kończy – teraz sadownicy mają jeszcze trochę remanentów jabłka deserowego, którego nie zamknęli w KA, czy na tyle miernej jakości, że nie warto go przetrzymywać w gospodarstwie, więc jedzie na skup.

W ostatnich trzech dniach (od 7 listopada) ceny jabłek przemysłowych w regionie grójeckim zaczęły się obniżać. Pojedyncze sygnały o zmianie trendu pojawiały się na forach internetowych już nieco wcześniej – 6.11 pojawił się wpis o 0,85 zł/kg „przemysłu”. Dzień później takich informacji było już wiele, 8 listopada odnotowywano ceny w przedziale 0,86-0,90 zł/kg. Pojawiły się informacje o limitach skupu wprowadzanych przez przetwórnie, zamykaniu skupu, wyłączaniu linii.

Sadownicy, z którymi kontaktowaliśmy się w tej sprawie komentowali sytuacje najczęściej tak: sezon skupu jabłka przemysłowego mamy za sobą. Teraz ludzie oddają jakieś jabłko, które miało być deserowym, ale nie spełnia kryteriów a trzymać go nie warto, bo nie poleży. Zakłady chcą zamknąć linie, bo i tak towaru niewiele, nie skupiły w październiku tyle, ile potrzebują, to i teraz nie skupią.

Manewry z obniżkami ceny mają zdopingować tych, którzy jeszcze gdzieś coś mają, by przyjechali z tymi jabłkami na skup. Póki nie zaczną się otwierać komory – nie będzie handlu „przemysłem”. Podniesienie cen tego jabłka przez przetwórnie jest mało prawdopodobne – nie ma teraz u ludzi znaczących ilości tego jabłka, więc podnoszenie cen nic nie da.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZaliczki dopłat trafiły na konta ponad miliona rolników
Następny artykułSkuteczność dzięki wiedzy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.