Ułatwienia w eksporcie jabłek do Indii – dopuszczono chłodzenie

fot. P. Grel
8 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii poinformowało, że uznaje metodę chłodzenia (cold treatment) jako zabieg alternatywny dla fumigacji bromkiem metylu w odniesieniu do świeżych jabłek, eksportowanych z Polski do Indii. Jak poinformowała strona indyjska, zmiany importowych wymagań fitosanitarnych dla polskich jabłek będą wprowadzone do przepisów indyjskich.

Parametry zabiegu chłodzenia zostały zaakceptowane w uprzednio zaproponowanym zakresie przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Wprowadzenie rosyjskiego embarga  w 2014 r. spowodowało potrzebę dywersyfikacji kierunków eksportu polskich produktów rolno-spożywczych i zmobilizowało polskich eksporterów do poszukiwań nowych rynków zbytu. Do PIORiNu napływają liczne zapytania, dotyczące importowych wymagań fitosanitarnych wielu krajów, w których polskie podmioty widziałyby odbiorców świeżych owoców i warzyw i gdzie wstępnie nawiązano kontakty z potencjalnymi odbiorcami.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom polskich eksporterów, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przy współudziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Ambasady RP w Indiach, podjął działania w celu udostępnienia rynku indyjskiego, którym zainteresowani byli liczni polscy eksporterzy świeżych owoców. Jednakże wobec zakazu stosowania fumigacji bromkiem metylu na terenie Unii Europejskiej od 2004 r., wymóg określony w przepisach fitosanitarnych Indii dla świeżych jabłek był niemożliwy do spełnienia. Pierwotnie przyjęto rozwiązanie (na podstawie derogacji przepisu Indii o obowiązku fumigacji), w którym PIORiN wydawała świadectwa fitosanitarne dla przesyłek jabłek, a fumigacja bromkiem metylu była przeprowadzana w porcie wejścia.

W końcu 2014 r. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wystąpił do służby ochrony roślin Indii z wnioskiem o uznanie, jako alternatywnej dla fumigacji bromkiem metylu (podstawowego wymagania w odniesieniu do jabłek pochodzących z Polski), metody chłodzenia dla polskich jabłek. Od tego czasu prowadzone były intensywne negocjacje pomiędzy stronami, w ramach których odbyło się wiele spotkań bilateralnych. Temat ten był omawiany również na szczeblu ministrów rolnictwa obu państw. W ramach działań popierających wnioskowaną metodę, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazywał służbie indyjskiej dodatkowe opracowania.

W sierpniu na zaproszenie Głównego Inspektora przybyła do Polski idyjska delegacja pod przewodnictwem wiceministra rolnictwa, która zapoznała się z technologią uprawy w sadach jabłoniowych, przechowalniach i pakowalniach owoców na terenie województwa łódzkiego oraz odbyła wizytę w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wizyta indyjskiej delegacji oraz możliwość zapoznania się na miejscu ze standardami produkcji jabłek w Polsce zdecydowanie przyczyniły się do pozytywnego zakończenia dwuletnich negocjacji.

Źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł4. Święto Młodego Wina
Następny artykułW piątek w Zaborze I Święto Lubuskiego Młodego Wina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.