Lokalna tradycja

II Konferencja Sadownicza odbywał się w domu Kultury w Chynowie
13 lutego po raz drugi odbyła się konferencja sadownicza ziemi Chynowskiej wspólnie organizowana przez wójta gminy i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Radomiu oddział w Grójcu.
Spotkania sadowników z gminy Chynów oraz gmin sąsiednich stają się powoli lokalną tradycją zapoczątkowaną przez Tadeusza Zakrzewskiego, wójta gminy oraz Grójecki oddział MODR w Radomiu. Wspólnie otwarli je Edmund Sarnecki z MODR i wójt Tadeusz Zakrzewski.

Wśród zaproszonych gości byli Mirosław Maliszewski, Leszek Przybytniak oraz dyrektor MODR w Radomiu Bogusław Włodarczyk. Po wystąpieniu zaproszonych gości dr Beata Meszka (IO) omówiła przebieg sezonu 2012, choroby jabłoni, fungicydy zarejestrowane do chemicznej ochrony sadów oraz holenderski program zapobiegania rakowi drzew owocowych. Piotr Zajkowski z firmy Bio Agris przedstawił kwestie związane z prawidłową stymulacją systemu korzeniowego truskawki oraz jego wpływ na dalsze plonowanie i prawidłowy wzrost roślin. Podkreślał, że ochrona truskawki przed szarą pleśnią to nie tylko dobre fungicydy zastosowane w odpowiednich terminach, ale i też kwestie związane z nawożeniem plantacji oraz wzmacnianiem naturalnej odporności roślin. Dr Joanna Karpińska-Klukowska z banku BGŻ oddział w Warce przedstawiała perspektywy rozwoju branży sadowniczej w Polsce.

Druga części konferencji była poświęcona nawożeniu truskawek i jabłoni. Tematy związane z prawidłowym nawożeniem truskawek omówił dr. Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie, który podkreślał – żeby prawidłowo wykonać nawożenie truskawki, najpierw trzeba wykonać analizę gleby oraz liści. Przed wysadzeniem roślin dobrze jest zamoczyć je w wodnym roztworze preparatu zawierającego kwasy humusowe wraz z nawozem zawierającym fosforan potasu lub amonu.

Firma Osadkowski prezentowała zagadnienia związane z nawożeniem i biostymulacją jabłoni. Na początku powinniśmy zadbać, by w glebie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki, których rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu i plonowania oraz by odczyn gleby w sadzie był w zakresie 6,2 do 6,7. Wówczas można pozakorzeniowo dostarczyć składniki pokarmowe, gdy rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na dany składnik, na przykład z powodu wyższego plonowania. Przedstawiono wyniki doświadczeń potwierdzające, iż stosowanie nawozów z aminokwasami to nie tylko szybkie i bezpieczne dostarczenie składników pokarmowych, ale także polepszenie procesów metabolicznych w roślinie, ograniczanych różnymi stresami. Konferencji towarzyszyła wystawa maszyn i urządzeń  sadowniczych przydatnych w gospodarstwie. 

 
Albert Zwierzyński 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZaprezentowane podczas Dnia Ziemniaka i Kapusty
Następny artykułDwie Lokalne Grupy Działania w Łódzkiem otrzymały ok. 10 mln zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.