O bieżących problemach w sadach

Trwają zbiory owoców jagodowych i pestkowych, zatem na spotkaniu dla sadowników zorganizowanym przez dyr. Adama Furę w Sandomierskim Oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 25 lipca było mniej niż zwykle sadowników. A. Fura sprawnie omówił bieżące problemy w sadach i podał zalecenia jak im zaradzić.
1.W związku z okresami ochłodzenia i okresami upałów zalecał używanie do nawożenia w mieszaninach np. z koniecznym w okresie wzrostu zawiązków owocowych wapniem, stosowanie preparatów aminokwasowych. Ich podanie wpłynie korzystnie nie tylko na przyspieszenie pobierania wapnia z mieszaniny, ale także wpłynie korzystnie na wzrost zawiązków.
2.Prawidłowe wysycenie wapniem owoców jest istotne dla długotrwałego ich przechowywania, dotyczy to szczególnie jabłek, które z powodu  krótkiego kwitnienia mają zbyt mało nasion w komorach nasiennych (zamiast 10 tylko 4-7 szt.), co powoduje zmniejszoną produkcję giberelin przez nie, a w efekcie nie stymuluje naturalnej pompy ssącej dla wapnia.
3.W przypadku jabłek o czerwonej skórce odmian zbieranych na początku września nie można zapomnieć o dolistnym dostarczaniu potasu (np. Drakar K)
4.Na liściach drzew jabłoni odmian ‘Golden Delicious’ i ‘Elise’ pojawiły się plamy świadczące o niedoborach składników pokarmowych, głównie magnezu, dlatego należy podawać go dolistnie drzewom, najlepiej w mieszaninach z chelatem cynku. 
5.Nadal konieczne jest systematyczne kontrolowanie obecności przędziorków, pordzewiaczy i mszyc w sadach, ponieważ duże ich nasilenie będzie nastręczało problemy ze zwalczeniem nawet w przypadku preparatów o 95% skuteczności.
6.Owocówka jabłkóweczka nie stanowi w obecnej chwili zagrożenia, ale gdy tylko nastaną upały (zapowiadane na koniec miesiąca) może nastąpić gwałtowny wzrost liczby odłowów na pułapkach feromonowych samców tego szkodnika i należało będzie zastosować albo preparaty zalecane do zwalczania go w okresie masowego lotu, lub preparaty zalecane do stosowania tuż przed wylęgiem gąsienic znajdujących się w fazie czarnej główki, co nie jest łatwe do zaobserwowania.
7.W sadach pestkowych i na plantacjach jagodowych po zebraniu owoców należy wykonać zabieg preparatem Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha. 
8.Sady wiśniowe również jak najszybciej po zbiorze powinny być poddane cięciu.
9.Aby wzmocnić pąki kwiatowe na następny sezon na drzewach pestkowych 2 tygodnie po zbiorze owoców należy zacząć dokarmianie ich mocznikiem. Pierwszą dawkę zaleca się zaaplikować 2 tygodnie po zbiorze (8 kg/ha), drugą (12 kg/ha) po 5 dniach, i po kolejnych 5 dniach ostatnią dawkę (18 kg/ha). Do każdego zabiegu dobrze jest dodać nawóz zawierający bor i cynk. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień Otwartych Drzwi Odziału Warzywnictwa IO
Następny artykułTransfer Lublin – Ługańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.