Otwarcie chińskiego rynku dla świeżych jabłek z Polski

9 listopada Ambasada RP w Pekinie otrzymała z Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) potwierdzenie, iż polskie świeże jabłka zostały dopuszczone do importu do Chin. Jednocześnie na stronie internetowej AQSIQ została opublikowana lista zatwierdzonych sadów oraz pakowalni, co jest równoznaczne z otwarciem chińskiego rynku dla polskich jabłek.

W bieżącym sezonie zostały zarejestrowane i objęte stosownymi kontrolami przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa 453 sady oraz 135 pakowalnie.

Dopuszczenie eksportu z Polski do Chin świeżych owoców – jabłek stanowi zwieńczenie starań Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, ministerstwa rolnictwa, Ambasady RP w Chinach, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz zainteresowanych podmiotów gospodarczych, które rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku poprzez złożenie wniosku wraz z koniecznym opracowaniem na temat zasad produkcji, z uwzględnieniem standardów ochrony przed szkodnikami i chorobami. Od tego czasu pomiędzy Głównym Inspektoratem a Generalnym Urzędem ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chin (AQSIQ), przy udziale ministerstwa rolnictwa, toczyły się intensywne negocjacje i odbyły się liczne spotkania. M.in. na zaproszenie GIORiN we wrześniu 2015 r. został przeprowadzony przez inspektorów chiński pierwszy audyt polskiego systemu produkcji, z uwzględnieniem zasad nadzoru nad stanem fitosanitarnym sadów i ich ochroną przed agrofagami.

Między innymi dzięki pozytywnym wynikom tego audytu,  20 czerwca 2016 r. został podpisany Protokół w sprawie warunków eksportu jabłek z Polski do Chin.

W dalszej kolejności, w październiku 2016 roku został przeprowadzony przez chińskich inspektorów kolejny audyt w celu oceny sposobu wdrożenia przez Polskę wymogów fitosanitarnych ustalonych w Protokole. Eksperci AQSIQ zaznaczyli, że zapisy Protokołu zostały wykonane i wdrożone przez PIORiN. Byli pod wrażeniem wieloletniej tradycji uprawy jabłek w Polsce, standardów technologii uprawy, jak również wykorzystywania metod integrowanej ochrony i integrowanej produkcji jabłek. W ich ocenie stosowanie takiego systemu wpływa na wysoką jakość uzyskiwanego produktu, w szczególność poprzez zmniejszenie ilości zużytych środków ochrony roślin, a równocześnie wywiera pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Jak zaznacza PIORiN, zakończenie procedury w ciągu dwóch lat od złożenia wniosku należy postrzegać jako wielki sukces Inspekcji, ministerstwa rolnictwa, polskiej służby dyplomatycznej, a także polskich producentów. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Ambasadę RP w Pekinie, jest to jak dotąd najszybciej przeprowadzony proces negocjacyjny dla dopuszczenia świeżych owoców lub warzyw do chińskiego rynku wśród wszystkich państw członkowskich UE.

Źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOstatnie pięć lat najcieplejsze w historii
Następny artykuł4. Święto Młodego Wina

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.