Podczas śnieżycy

W śnieżny dzień 22 marca w Obrazowie na spotkaniu przedsezonowym zorganizowanym przez ZZO Warka mówiono o wiosennych zabiegach w sadach.
Jos de Wit, doradca holenderski stale współpracujący z Fruit Akademią tłumaczył zasady regulacji wzrostu jabłoni poprzez podcinanie korzeni, które można przeprowadzić po zbiorach owoców lub w marcu, a najpóźniej na 3 tygodnie przed kwitnieniem. Zaprezentował program dolistnego dokarmiania drzew w okresie od 3 tygodni przed kwitnieniem do 4 tygodni po kwitnieniu oraz nawożenia doglebowego azotem tak, aby w okresie ruszania wegetacji azot był dla korzeni dostępny (zastosowanie nawozów w lutym lub na początku marca), co obecnie (3 dekada marca) z uwagi na zalegający w sadach śnieg jest nie do wykonania. Doradca tłumaczył zasady użycia olejów parafinowych do zwalczania przędziorków w okresie bezlistnym przestrzegając przed ich aplikacją na wyłaniające się z pąków młode listki. 

Piotr Szymczak z ZZO Warka (Fruit Akademia) zaprezentował możliwości korzystania z doradztwa oferowanego przez Fruit Akademię, do którego uprawnia zakup określonych produktów z oferty firmy. Grzegorz Szydło z tej samej firmy omówił program nawożenia dolistnego Fruit Akademia oparty na zaleceniach doradcy Josa de Wita.

Natomiast Jarosław Kuklewski omówił możliwości użycia giberelin GA4+7 oparte na doświadczeniach sadowników w krajach Europy Zachodniej (do poprawy zawiązania owoców i do zapobiegania powstawania rdzawień na jabłkach). 

Małgorzata Krawczyk z Arysta LifeScience zaprezentowała aktywatory firmy Goëmar (Goëmar BM 86, Calibra, Folical, Colorado, Goteo) zawierające ekstrakt z Ascophyllum nodosum (GA142 lub GA14) uzyskany w oparciu o Physio ActivatorTM Technology, który charakteryzuje się bogatą zawartością oligosacharydów, aminokwasów, witamin i fitohormonów. Omówiła także możliwości ich wykorzystania podczas produkcji jabłek wysokiej jakości. Zwróciła także uwagę na Arysta siarka – produkt do zapobiegania infekcjom mączniaka jabłoni przed kwitnieniem drzew, który wpływa także hamująco na rozwój pordzewiacza jabłoniowego i przędziorków. 

Łukasz Kutermach z firmy Intermag omówił program nawożenia jabłoni produktami firmy oraz zaprezentował nowości w ofercie – nawozy dolistne wykazujące działanie stymulujące i oparte na technologii INT – OPTYPlus, OPTYCal, GrowOn i seria Plonvit®.
Tekst i fot.: Anita Łukawska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię