Polskie jabłonie już rosną w Kazachstanie

Idared
Zgodnie z programem rozwoju rejonów na lata 2016-2020 do roku 2020 Kazachstan planuje zwiększyć areał wysokowydajnych sadów jabłoniowych do 1600 hektarów - informuje polska ambasada w Astanie.

Tylko w tym roku w obwodzie Żambylskim Republiki Kazachstanu planowane jest utworzenie nowych sadów jabłoniowych na terenie 172 hektarów.

Wcześniej jednak założony został sad jabłoniowy na terenie 50 hektarów dla 7 odmian jabłek, do którego drzewka przywiezione zostały z Polski. Według agronomów, miejscowa gleba jest podobna do ojczystej gleby przywiezionego materiału szkółkarskiego.

W celu realizacji tego projektu kilka gospodarstw utworzyło spółdzielnię. Państwo udzieliło wsparcia i pomogło w pozyskaniu inwestorów. W ramach programu „Subsydiowanie projektów inwestycyjnych”, refinansuje się do 40 proc. wydatków. Ponadto udzielane są pożyczki oprocentowane na 12 proc.

Przy zakładaniu wysokowydajnych plantacji sadownicy w Kazachstanie korzystają również z doświadczeń takich krajów jak Turcja, czy Chiny.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZazieleniło się w sadach – czas na azot, bor i żelazo
Następny artykułDzień Ogórka w Filipowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.