V Konferencja Odmianowa

Anna Marczak
W środę w Sandomierzu spotkali się sadownicy z regionu sandomierskiego i nie tylko na V Konferencji Odmianowej.

Organizatorem spotkania był Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.

Konferencję otwarła, witając licznie przybyłych na zamek w Sandomierzu gości, Anna Marczak, prezes ZZO Warka.

Wystąpienie prof. Eberharda Makosza na temat sposobów zwiększania produkcji jabłek i owoców wiśni wygłosił jego współpracownik, dr  Arkadiusz Chudzik.

Jos de Wit, holenderski doradca z firmy FruitConsult zapoznał sadowników z tendencjami wśród odmian jabłoni w zachodniej i południowej Europie, sporo miejsca poświęcając szansom i ryzykom wynikającym z sadzenia tzw. odmian klubowych. Prelegent zwrócił uwagę również na niedostatek badań nad poszczególnymi nowymi odmianami jabłoni przed ich wprowadzaniem do produkcji sadowniczej.

Adam Fura, doradca z Sandomierskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił zmiany w nasadzeniach, w doborze odmian, podkładek, formach koron jabłoni w rejonach Sandomierza i Lublina. Z zainteresowaniem wysłuchano również jego informacji o rozwoju sadownictwa na Ukrainie.

Z tym wykładem korespondowało wystąpienie Niny Dmitrasz – dyrektor prywatnej firmy doradczej „Fruktowyj Projekt” z Winnicy na Ukrainie. Jak mówiła prelegentka, od 2006 roku wyraźnie rośnie produktywność ukraińskich sadów – plony z poziomu około 1,45 mln t w 2007 r. doszły do 1,95 mln t w bieżącym (jabłek – odpowiednio 755 tys. t i 1,2 mln t). Jednocześnie obszar upraw sadowniczych spadł z ponad 270 tys. hektarów w 2007 r. do 255 tys. hektarów w roku 2011. Wzrasta też udział w produkcji sadów posadzonych w przedsiębiorstwach – jednostkach profesjonalnie prowadzonych kosztem tej prowadzonej w małych gospodarstwach.

Mgr Maciej Lipecki ze Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy próbował odpowiedzieć na pytanie, jakie odmiany jabłoni sadzimy, a jakie sadzić powinniśmy. Zdaniem tego prelegenta odmiany klubowe są odpowiedzią Zachodu na ekspansję polskiego sadownictwa.

O wadach i zaletach interesujących odmian śliw, wiśni i czereśni i ich perspektywach na polskim rynku informował dr Mirosław Sitarek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prof. Kazimierz Tomala z Katedry Sadownictwa SGGW mówił o warunkach przechowywania jabłek i śliwek. Z kolei Piotr Szymczak z ZZO Warka podkreślał rolę profesjonalnego doradztwa sadowniczego, koncentrując się na projekcie FruitAkademia.

W ramach konferencji swoje produkty prezentowały firmy związane z produkcją sadowniczą.

W trakcie wykładów

I poza salą wykładową

mp
Fot. M. Strużyk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBayLab – miejsce spotkań z nauką
Następny artykułDodatkowe 4 mln zł na dopłaty do kredytów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.