U progu nowego sezonu

Sadownicze Konferencje Regionalne zorganizowane przez firmę Agrosimex
Sadownicze Konferencje Regionalne zorganizowane przez firmę Agrosimex
W styczniu br. w Małej Wsi (pow. grójecki), podobnie jak w latach ubiegłych, odbyły się Sadownicze Konferencje Regionalne zorganizowane przez firmę Agrosimex (fot. 1). Podczas spotkań poruszono wiele tematów związanych z programem ochrony oraz nawożeniem jabłoni i gruszy w nadchodzącym sezonie, mówiono o rozwiązaniach agrotechnicznych, a także o globalnych trendach w uprawie jabłoni.

Ochrona jabłoni i gruszy a minimalne pozostałości pestycydów

Dla sadownika powinno być ważne wyprodukowanie owoców nie tylko wysokiej jakości, lecz także bezpiecznych dla konsumentów. W zeszłym sezonie dużo mówiło się o konieczności ograniczenia liczby i ilości pozostałości substancji aktywnych ś.o.r. w owocach. Wprowadziło to w zakłopotanie niektórych sadowników, ze względu na konieczność zmiany programu ochrony w porównaniu z ubiegłymi sezonami. Jednak wielu doskonale poradziło sobie z tym wyzwaniem, czego wynikiem są owoce z jedną do pięciu pozostałościamiinformował Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex.

Robert Binkiewicz
Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex

Nawożenie i dokarmianie drzew po obfitym plonowaniu

Wiele zabiegów nawozowych głównie posypowych i fertygacji przynosi korzyści nie tylko w danym sezonie, ale również w kolejnych latach, ze względu np. na poprawę właściwości fizyko-chemicznych gleby, zwiększenie w niej zawartości próchnicy i zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Potrzeby pokarmowe jabłoni zmieniają się w poszczególnych okresach wegetacji, dlatego należy stosować zróżnicowane nawożenie podczas sezonu.

Nowe produkty na nowy sezon

Michał Malicki z firmy Agrosimex przedstawił nowe środki ochrony roślin na sezon 2019. Nowym fungicydem z substancją aktywną z grupy SDHI jest Embrelia 140 SC. Produkt zawiera – difenokonazol i izopirazam (nowa substancja w ochronie sadów, należąca do grupy FRAC 7). Środek działa układowo i jest polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, w celu zwalczania sprawców parcha jabłoni, parcha gruszy i mączniaka prawdziwego jabłoni.

Michał Malicki z firmy Agrosimex
Michał Malicki z firmy Agrosimex

Globalne trendy

Na świecie najbardziej znaczącymi odmianami są: ‘Golden Delicious’, ‘Gala’, ‘Red Delicious’ i ‘Fuji’. Oznacza to, że najbardziej pożądane są te o owocach jednokolorowych – o zielonej lub czerwonej skórce i w tym kierunku należy rozwijać produkcje również w naszym kraju. Duże znaczenie mają także odmiany klubowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentówpowiedział Karol Szulc z firmy Agrosimex.

Karol Szulc z firmy Agrosimex
Karol Szulc z firmy Agrosimex

Jakość owoców w sezonie 2018/2019

Jak informował Marcin Piesiewicz z firmy AgroFresh, w ostatnich dwóch sezonach wegetacyjnych wystąpiły lokalnie skrajne warunki klimatyczne – w 2017 r. przymrozki, a w 2018 r. wysoka temperatura. Wpłynęło to na niestandardową wysokość plonów w porównaniu z poprzednimi sezonami. Takie nietypowe warunki nie wpływają też pozytywnie na potencjał przechowalniczy owoców. Ponadto przy wysokim plonowaniu zdarza się, że sadownicy mają problem z zebraniem jabłek w odpowiednim terminie, a ten przecież decyduje o jakości owoców w trakcie przechowywania i dystrybucji. W Polsce w niektórych gospodarstwach jabłka zbierane są zbyt późno, co negatywnie wpływa na ich jędrność, a to ogranicza możliwość ich eksportu na dalekie rynki.

Marcin Piesiewicz AgroFresh
Marcin Piesiewicz z firmy AgroFresh

Autor: Monika Krajewska
fot: Monika Krajewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzerwone kiwi wygrywa FRUIT LOGISTICA Innovation Award 2019
Następny artykułPrzed Walentynkami – wyższe obroty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.