Unijne oznaczenie dla tureckich moreli wzburzyło Włochów

Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) to oznaczenie, którym po trzech latach starań zostały wyróżnione morele z tureckiego regionu Malatya. Wzbudziło to dużą dyskusję i niepokój producentów tych owoców we Włoszech. 
 
 
Turcja nie należy do Unii Europejskiej, jednak tureccy producenci będą mogli korzystać z zalet jakie daje unijne wyróżnienie. Niezadowolenie włoskich producentów potęguje kryzysowa sytuacja na rynku moreli, gdyż niskie ceny utrzymują się już kilka tygodni. Powodem spadku cen jest nadprodukcja oraz słaba jakość owoców w tym roku, które mają mniejszy rozmiar i są kwaśniejsze niż zwykle.
 
Suszone morele Malatya KayKayısısı charakteryzują się żółtą barwą, bogatym aromatem i wysoką zawartością cukrów. Otrzymuje się je z odmian Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı, Soğancı, Çataloğlu e Çöloğlu. 

Źródło: trt.net.tr, freshplaza.it, 

RS

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwsze tureckie czereśnie w Chinach
Następny artykułProtesty francuskich sadowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.