W Rosji spadła produkcja jabłek

fot. P. Grel
Z grudniowego raportu USDA, wynika, że w sezonie 2013/2014 produkcja jabłek w Rosji zmniejszy się o około 5% i wyniesie 1,2 mln ton. Mniej będzie jabłek zarówno do przetwórstwa jak też do konsumpcji bezpośredniej - informują analitycy BGŻ.
 Biorąc pod uwagę uwarunkowania podażowe i stabilną konsumpcję można oczekiwać, że import jabłek do Federacji Rosyjskiej w sezonie bieżącym może być wyższy, choć nieznacznie (+0,5%) w porównaniu do sezonu poprzedniego. Dla polskich producentów i eksporterów oznaczać to może relatywnie wysoki popyt na jabłka pochodzące z naszego kraju. Polska na rynek rosyjski w 2012 roku dostarczyła 761 tys. ton tych owoców będąc zarazem ich największym dostawcą. Niemniej, o ostatecznym ukształtowaniu się struktury rosyjskiego importu jabłek będzie również zależała podaż z innych krajów m.in. Mołdawii (165 tys. t w 2012 roku), Azerbejdżanu (53 tys. t) czy też Serbii (36 tys. t).

Produkcja jabłek w samej Rosji może się zwiększać wskutek wsparcia finansowego ze strony rosyjskiego rządu. Z danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa (za USDA) wynika, że w latach 2012-2020 na powstawanie nowych sadów jabłoniowych w Rosji planuje się przeznaczyć 240 mln USD.
 
Za: portalspozywczy.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOgrodnicy się nie poddają
Następny artykułSeminarium warzywne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.