Warto sadzić odmianę Opal®

Odmiana Opal® (‘Topaz’ x ‘Golden Delicious’) doskonale wpisuje się w nową kategorię jabłek – odmian o złotej skórce. 
Ta czeska odmiana wyhodowana przez dr. Jaroslava Tupy (Czeski Instytut Botaniki Eksperymentalnej; IEB)  wcześniej znana była pod numerem hodowlanym UEB32642. Opal® to jedyna w swoim rodzaju odmiana – owoce są piękne, złotożółte, miąższ jest chrupiący, aromatyczny, a smak słodko-miodowy. Jest bardzo soczysty, a zawartość cukrów mierzona w skali Brix sięga w owocach 14-16 stopni. Ponadto bardzo dobrze jabłka zachowują się podczas przechowywania (mniej strat niż w przypadku owoców ‘Golden Delicious’) oraz w obrocie handlowym ¬ długo pozostają jędrne, chrupiące. Dodatkowo owoce nie miękną, nie „kurczą się”, a ich miąższ nie ciemnieje po przekrojeniu (nie utlenia się pod wpływem powietrza atmosferycznego).

Czescy sadownicy uprawiający tę odmianę podkreślają jej zalety: odbiorcy owoców zwracają uwagę na ich cechy, dzięki którym mogą produkować wysokiej jakości snaki dla dzieci (jabłka w ósemkach pakowane w kolorowe woreczki), soki o złotej barwie oraz suszone jabłka w postaci chipsów. Ponadto konsumenci widząc złote, lekko ordzawione jabłko przywołują wspomnienia z przeszłości, gdy takie owoce jedli. Sadownicy widzą także duży potencjał dla niej na zagranicznych rynkach, stąd są szkółki m.in. w Czechach produkujące drzewka Opal®.

Pomimo, iż na rynek odmiana ta została wprowadzona w 2005 r., to już jest bardzo dobrze znana na wielu ważnych rynkach eksportowych. Walory jej owoców poznali nie tylko Europejczycy (m.in. konsumenci w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii), ale też Amerykanie. Bardzo rozwinięty jest także marketing tej odmiany, nie tylko poprzez stronę internetową, ale także szereg gadżetów reklamowych ze znakiem towarowym i marką Opal®. Dziś jabłka są oferowane w sieciach handlowych Globus, Kaufland i od 2016 r. także w Makro (MetroGroup). 
 

Tekst i foto: Dorota Łabanowska-Bury 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFilm: Cięcie drzew czereśniowych
Następny artykułProjekt rozluźnienia embarga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.