Czy opłacalność rosyjskiego ogórka utrzyma się?

W rosyjskich szklarniach najczęściej uprawianym warzywem jest ogórek - mimo energochłonności tej uprawy, co (zwłaszcza dla obiektów starszych) jest sporym wyzwaniem. W latach 2015 i 2016 rodzimy ogórek był osłaniany kontrsankcjami wobec importu z Zachodu i - potem - Turcji. Sezon bieżący będzie już trudniejszy.
Opłacalność rosyjskiego ogórka była w ostatnich latach szacowana na 40%. Produkcja tego warzywa rośnie stale, w 2016 roku wynosiła 524 tys. ton, w ubiegłym zwiększyła się do 580 tys. ton. Na bieżący przewidywania wskazują skok o ponad 100 tys. ton do 690 tys. ton.

Największym dostawcą zagranicznym ogórków jest Iran – w ubiegłym roku miał 36% rynku importu (w 2016 r. – 41%). Drugie miejsce utrzymała Białoruś tracąc 1 % (2016 – 22%, 2017 – 21%). Na trzecim pozostawały Chiny z 20% udziału. Pod koniec roku 2017 wznowione zostały dostawy z Turcji, co dało jej 6% w strukturze importu.

za: IKAR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWnioski o dopłaty na półmetku, ARMiR apeluje o wypełnianie deklaracji
Następny artykułRowerem między sadami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.