Jubileusz pod Berlinem

Fot. 1. Siedziba firmy w Oberkrämer pod Berlinem
Niemiecka firma Schwanteland Jungpflanzen GmbH, specjalizująca się w produkcji rozsad warzyw, 4 marca świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. Uroczystość odbyła się w siedzibie przedsiębiorstwa, w Oberkrämer pod Berlinem.

Członkowie zarządu – André Krötz – dyrektor grupy SL Schwanteland, Jürgen Ebel – wieloletni prezes i jeden z założycieli spółki Schwanteland Jungpflanzen oraz Thomas Görlich – jej obecny dyrektor (fot. 3), przybliżyli historię firmy – początki oraz rozwój tego przedsiębiorstwa na przestrzeni ćwierćwiecza. Wśród licznie przybyłych gości – udziałowców, partnerów handlowych i klientów – była także grupa polskich ogrodników oraz reprezentantów firmy Rijk Zwaan (fot. 4) – partnera i dystrybutora niemieckiej spółki na terenie naszego kraju.


Fot. 2. Międzynarodowe grono gości


Fot. 3. Historię spółki przybliżyli członkowie zarządu (od lewej): Thomas Görlich, Jürgen Ebel i André Krötz

Firma Schwanteland Jungpflanzen jest spółką-córką grupy przedsiębiorstw SL Schwanteland, mającej wieloletnią tradycję w Branderburgii i będącą kooperatywą przedsiębiorstw działających w sektorze ogrodniczym oraz segmencie transportu i logistyki gazów technicznych i medycznych. Spółka została utworzona w marcu 1991 r. Specjalizuje się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych (pomidor, ogórek) i polowych (głównie sałaty, warzywa kapustne, pory), a także roślin ozdobnych (rabatowych i doniczkowych, m.in. cyklamen, fiołek alpejski, prymula, bratek).

W pierwszym roku działalności wyprodukowano ponad 20 mln rozsad, które dostarczono na rynek niemiecki. W kolejnych latach wraz ze wzrostem zapotrzebowania – zwłaszcza na rozsadę sałat – sukcesywnie powiększano skalę produkcji, stawiając kolejne obiekty szklarniowe.

Obecnie na powierzchni 7 ha produkowanych jest ponad 220 mln sztuk rozsad. Nowoczesne przedsiębiorstwo wykorzystuje technologie przyjazne dla środowiska naturalnego. Rozsada jest produkowana w szklarniach z zalewowym systemem nawadniania w systemie recyrkulacji pożywki oraz z doświetlaniem asymilacyjnym. Energia cieplna do ogrzewania obiektów pochodzi m.in. z własnej biogazowni. Spółka jest członkiem międzynarodowej organizacji Grow Group, skupiającej producentów rozsad.

Na przestrzeni 25 lat działalności asortyment był dostosowywany do potrzeb rynku. Obecnie oferujemy również rozsadę „bio”, przeznaczoną do upraw ekologicznych i kierowaną przede wszystkim na rynek niemiecki oraz duński. Eksport odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju naszego zakładu. Około 50% produktów jest eksportowane, a głównymi odbiorcami są Polska, Czechy i Dania – mówił T. Görlich.

Do Polski rozsady są dostarczane od 1993 r. Dystrybutorami niemieckiego przedsiębiorstwa w naszym kraju są firmy Rijk Zwaan (rozsady warzyw) oraz Haubitz-Polska (rośliny ozdobne).


Fot. 4. Polska grupa podczas zwiedzania zakładu produkcji rozsad

Anna Maciejuk
Fot. 1–4 A. Maciejuk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEmbargo pozostanie, ale import ruszy?
Następny artykułKoniec żartów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.