O pomidorach szklarniowych w Całowaniu

29 czerwca firma Syngenta we współpracy z Bigfarm Serwis, Cultilene, Grupą Producentów Rozsad Krasoń, Hoogendoorn i Yara Poland zorganizowała Dzień Otwarty w Rodzinnym Gospodarstwie Floriańczyk „Pomidory od Piotra i Małgosi”.

Podstawową odmianą pomidora standardowego uprawianą w Całowaniu jest Edamso F1, z którą można było porównać nową odmianę w tym segmencie – Epundo F1 regulowaną przez gospodarzy spotkania do 4 owoców w gronie, aby zachować ich jakość i wyrównanie. Nowa odmiana o intensywnie i równomiernie wybarwiających się owocach z ładnie prezentującą się szypułką tworzyła silny system korzeniowy na co zwracali uwagę właściciele obiektu.

W szklarni państwa Floriańczyków uprawiane są również pomidory śliwkokształtne – z tego segmentu prezentowano mieszańce Romanella F1 i Seviocard F1. Owoce odmiany Romanella F1, które można było obejrzeć w Całowaniu regulowane były do 5, 6 szt. w gronie. Osiągały one masę ok. 100 g i odznaczały się dużym wyrównaniem pod względem wielkości i kształtu. Z kolei owoce nowej odmiany Seviocard F1 w typie San Marzano różniły się kształtem od typowych „śliwek”. Były bardziej wydłużone z charakterystyczną wypustką na wierzchołku. Ich średnia masa przy regulacji do 4, 5 szt. w gronie wynosiła ok. 120 g.
 
– Rozsada trafiła do szklarni gospodarzy spotkania 3 stycznia. Dostawcą materiału nasadzeniowego – rozsady dwupędowej szczepionej była Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Rośliny postawiono na otworach w macie na początku lutego. Zagęszczenie zaczynało się w przypadku odmian standardowych od 2,5 do 2,8 pędów na m2, natomiast w przypadku odmian śliwkokształtnych – 3,2 pędu/m2– przekazywał Marcin Grosner – przedstawiciel firmy Syngenta. Uprawa w szklarni państwa Floriańczyków prowadzona jest na macie uniwersalnej Exact AIR firmy Cultilene o poziomym układzie włókien. – Jest to mata produkowana w Polsce, która zdobyła popularność również w Holandii – informował Wojciech Juńczyk reprezentujący Cultilene.

W części wykładowej spotkania Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland mówił o roli polifosforanów w odżywianiu roślin fosforem. Prelegent przekonywał o korzyściach płynących z zastąpienia części ortofosforanów w pożywkach polifosforanami, które pozytywnie wpływają na rozwój systemu korzeniowego a tym samym na lepsze pobieranie składników odżywczych z roztworu pożywki w macie.

Stefano Hiwat z firmy Hoogendoorn prezentował koncepcję Uprawy Następnej Generacji – polegającą na wykorzystaniu już istniejących w szklarni rozwiązań i analizie bilansu: wodnego, energetycznego i asymilacyjnego w celu stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Wtórnym efektem tej koncepcji oprócz lepszej produktywności roślin utrzymywanych w stanie równowagi wegetatywno-generatywnej jest oszczędność energii.

Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń zaprezentował ofertę rozsad pomidorów szklarniowych oraz przebieg procesu ich produkcji. Na zakończenie spotkania przedstawiciel firmy Bigfarm Serwis poruszył temat dezynfekcji szklarni w okresie międzyprodukcyjnym.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCoraz więcej obszarów zagrożonych suszą rolniczą
Następny artykułW Kalifornii glifosat na cenzurowanym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.